Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: TΟ ΜΑΤΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 3:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Θυμαμαι τα λογια ενος καθηγητη μου που μου ειχε πει πως σε καποια μερη, συγκεκριμενα σε χωρια στην Λατινικη Αμερικη (Κοστα Ρικα και διαφορα αλλα μερη οπου ζουσε) οι χωρικοι εκαναν ολων των ειδων τις μαγειες. Λευκη, Μαυρη, Κοκκινη, Κιτρινη. Τον ειχα ρωτησει λοιπον αν επιαναν αυτα που εκαναν εκει. Και ειχε απαντησει πως και βεβαια επιαναν ανθρωποι αρρωσταιναν και πεθαιναν απο μαυρη μαγεια αλλοι ερωτευονταν απο την κοκκινη.

Τοτε απαντησα πως οι κατοικοι του χωριου τοτε μπορουσαν να ειχαν οποια τουριστρια περνουσε απο το χωριο και τους αρεσε. Θα ελεγαν 'μαρεσει αυτη η ξανθια ας κανω μια κοκκινη μαγεια να την κρατησω για παντα στο χωριο και να με θελει κιολας'. Η απαντηση του ηταν πως σε ξενους δεν εκαναν μαγια γιατι δεν επιαναν καθως ο καθε περαστικος τουριστας που μπορει και να μαθαινε για το τι γινοταν στα χωρια τα βλεπε με δυσπιστια η και γελαγε κιολας. Απλα δεν πιστευε.

Κατι αναλογο συμβαινει πιστευω και με το 'ματι' οταν καποιος στελνει αρνητικη ενεργεια. Οποιος τα πιστευει οχι μονο τον πιανει και δεν τον αφηνει μαλιστα. Προσωπικα δεν μεχει πιασει ποτε το ματι καθως πιστευω ακραδαντα οτι δεν με πιανει.

Κανω το εξης πειραμα με πολλα ατομα. Και θα σας πω ταποτελεσματα. Οταν καποιος μου λεει οτι ειναι ματιασμενος και αν ξερω να ξματιαζω απαντω πως ξερω το καλυτερο ξεματιασμα που υπαρχει και πως σε 5 λεπτα θαρχισει να χασμουριεται και να ναι περδικι. Αν και ξερω οντως ξεματιασμα δεν λεω τιποτα μεσα μου κανω απλα οτι λεω και βλεπεις τον αλλον ναρχιζει να χασμουριεται και μεσα σε λιγη ωρα να εχουν περασει πονοκεφαλοι πονοι τα παντα. Ε τι ειναι αυτο τωρα? Αυθυποβολη λεω εγω.

Επισης εχω ενα ερωτημα. Λενε πως το ματι μπορει να ειναι αποστολη θετικης ενεργειας η και αρνητικης. Πχ μπορει καποιος να πει 'τι κακασχημη που ναι αυτη' και να την ματιασει η να πει 'κουκλα ειναι αυτη' και να την ματιασει. Γιατι ομως ταποτελεσματα ειναι παντα τα ιδια. Ενταξει αν καποιος πει κατι κακο να καταλαβω τους πονοκεφαλους και τα τοιαυτα (αν και προτιμω ως αιτια πονοκεφαλου το κρυολογημα η καποια ιωση ΟΧΙ το ματι)
οταν ομως καποιος εχει πει κατι καλο απο μεσα του γιατι δεν εχουμε αντιθετα αποτελεσματα δηλ.μια ανεξηγητα καλη διαθεση εντελως ξαφνικα?

Επισης πιστευω πως η χαντρα το ματακι που φορουν πολλοι για το ματι ειναι απλα για ενισχυση της πιστης τους επειδη ειναι αδυναμη. Ξερει κανεις απο που προερχεται η φραση 'φτυστον να μην τον βασκανεις?' :weird:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: