Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΛΙΜΝΗ ΚΟΥΡΝΑ - ΚΡΗΤΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 4:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Εχω επισκεφτει την ομορφη Κρητη 4 φορες. Οι τρεις απο αυτες ηταν για δουλεια. Η μια διακοπες. Πηγα λοιπον το 2001 με μια φιλη μου. Η κοπελα αυτη ειχε και μια πρωτη ξαδερφη που ειχε καταγωγη απο την μητερα της απο κει και ειχε παει με την δικη της παρεα. Ε πηγαμε ξεχωριστα και ειπαμε οποτε θελαμε θα βρισκομασταν ολες μαζι.

Περασαμε τις πρωτες μερες κοντα στο Ηρακλειο. Και μετα βρηκαμε δωματιο κοντα στην λιμνη Κουρνα. Ειναι μια υπεροχη λιμνη με αγρια βλαστιση τριγυρω. Μαλιστα εκει νοικιαζουν και θαλασσια ποδηλατα. Πανω απο την λιμνη υπηρχε ενα εστιατοριο που το ειχε ενας ηλικιωμενος μαζι με την γυναικα και τον γιο τους. Πιο πανω μα καφετερια με θεα στην λιμνη.

Απο την πρωτη στιγμη ενιωσα περιεργα. Απο την πρωτη ποδηλαταδα μεσα στην λιμνη. Και οπως αποδειχτηκε δεν ηταν η ιδεα μου. Πηγαιναμε στο εστιατοριο καθε μερα και μετα στην καφετερια. Ενω ειχαμε πει με την φιλη μου να παμε και σε αλλα μερη κατα καποιο τροπο 'ριζωσαμε' εκει για πολλες μερες. Τι ενιωσα λοιπον? Να μου διαβαζουν την σκεψη. Ναι να μου διαβαζουν την σκεψη οι παππουδες της περιοχης. Οταν καθομασταν να φαμε αυτοι ηταν πιο περα και επιναν. Τα λεγομενα τους με εκαναν πολλες φορες να νιωσω ασχημα.

Οχι δεν με ενοχλησαν δεν ειπαν κατι προσβλητικο η χυδαιο ισα ισα ηταν ευγενικοι απλα με 'διαβαζαν' με καποιο τροπο και κυριως οταν ημουν μονη μου λεγαν γιαυτα που εγω ειχα μεσα μου. Ενα βραδυ θυμαμαι ειχαμε παει να φαμε με την φιλη μου. Βγαινει λοιπον ο παππους της ταβερνας απο το παραθυρο κοιταει την φιλη μου και της φωναζει επι λεξη και καθολου χαριτολογοντας 'ΕΣΥ εισαι μαγισσα'.

Τα χασα. Με ποιο δικαιωμα την αποκαλουσε ετσι και πανω απ ολα τι εννοουσε? Ξερετε τι μου απαντησε η φιλη μου? (η οποια ηταν μια πολυ ιδιαιτερη κοπελα και προφανως ειχε ηδη πολλες ενσαρκωσεις επανω στην Γη - ηταν εμφανες). Μου το πε αυτο γιατι σε μενα δεν πιανουν αυτα που σου κανουν εσενα δεν τους αφηνω να διαβαζουν την σκεψη μου.

Μεχρι εκεινη την ωρα δεν ειχαμε συζητησει τιποτα για το πως ενιωθα εγω. Μαλιστα οι γεροι με 'διαβαζαν' οχι μπροστα στην φιλη μου αλλα κυριως οταν αυτη εκανε μπανιο και εγω περιμενα εξω διαβαζοντας καποιο περιοδικο. Απορρησα διπλα λοιπον μιας και δεν της ειχα αναφερει τιποτα.

Ειχα αρχισει να νιωθω απιστευτο φοβο εκει περα. Το κλιμα δεν μ' αρεσε καθολου. Και καθε φορα που πηγαιναμε στην λιμνη ταραζομουν. Κατι υπηρχε εκει που με επνιγε. Η φιλη μου λοιπον ειχε γνωρισει μεσω της ξαδεφης της μια παρεα παιδιων και ενα βραδυ κανονιζει να βγουμε ολοι μαζι. Θα περναμε εμεις τα παιδια και θα συναντουσαμε και την ξαδερφη της με τις αλλες κοπελες σενα μαγαζι.

Μπαινουμε σταμαξι. Εγω μπροστα, πισω 2 αγορια μια κοπελα. Τους πηραμε απο την λιμνη εμεναν εκει κοντα. Κατα την διαδρομη για να παμε σενα χωριο αρχισα να νιωθω ιδιαιτερα ασχημα. Οχι αρρωστη αλλα οτι θα πεθανουμε σε ατυχημα. Το νιωθα. Της λεω λοιπον να μαφησει στο δωματιο μας. Ανενδοτη η φιλη μου. 'Οχι θα ρθεις ελεγε'. Εγω ομως εβλεπα θανατο παντου τριγυρω. Της ειπα πως αν δεν μ' αφησει στο δωματιο μας θ' ανοιξω την πορτα. Τελικα με κατεβασε. Ανακουφιστηκα αλλα ενιωθα και ασχημα γιατι 'εβλεπα' οτι θα χουν ατυχημα.

Μολις κατεβηκα εγω μπηκε το ενα απο τα παιδια που καθονταν πισω μπροστα. Υπηρχε ενα παιδι που δουλευε στο εστιατοριο του συγκροτηματος μου μεναμε και απορρησε που με ειδε μονη μου να χω γυρισει. Με ρωτησε που ηταν η φιλη μου και γιατι δεν ειμασταν μαζι. Τοτε του το πα. Οτι κατεβηκα γιατι θα παθαινε ατυχημα. Οχι νομιζα οχι φανταστηκα οχι πιστευα. Το ηξερα. Ειχα το τηλεφωνο της ξαδεφης της που πηρα να της το πω να προσεχουν. Δεν επιανε ηταν λαθος.

Πηγα στο δωματιο μου ανακουφισμενη που γλιτωσα στεναχωρημενη για την φιλη μου. Εκλαιγα και σκεφτομουν πως θα πω στους γονεις της οτι πεθανε. Ειχα τυψεις που την αφησα που δεν με ακουσε αλλα εβλεπα ατυχημα. Τελικα ηρθε το πρωι. Ειχε βγει 2 φορες εξω απο τον δρομο. Την μια την επανεφερε το παιδι που καθοταν διπλα την δευτερη χτυπησε τ' αμαξι ξυστα σενα δεντρο.

Χαρηκα που ηταν ζωντανη και καταλαβα οτι αυτο που ενιωσα ηταν περα για περα αληθινο. Τι θ γινοταν αν εγω εκεινο το βραδυ δεν κατεβαινα και αν οταν βγηκε απ τον δρομο δεν ειχα τα αντανακλαστικα να την επαναφερω?????? Ημουν και σχετικα νεα οδηγος τοτε.

Θελετε ν' ακουσετε το πιο περιεργο ακομα? Ο τοτε φιλος της και συμμαθητης μου (εγω τους ειχα συστησει) ο οποιος δουλευε και γι' αυτο δεν πηγε διακοπες μαζι του με ειχε παρει εκατο τηλεφωνα αν ημασταν καλα την αλλη μερα γιατι τα ονειρα του δεν ηταν καθολου καλα και την ειχε δει να χορευει στην μεση της λιμνης και γυρω γυρω να χει φωτιες.

Επαιζα θεατρο οτι ολα ηταν καλα αλλα δεν ηταν. Τι να του λεγα? οτι καποιοι γεροι μου διαβαζαν την σκεψη? οτι μου ερχοταν να τους απανταω σαυτα που δεν με ρωτουσαν με λογια? οτι κατι δεν παει καλα μ την λιμνη? οτι ενιωσα φοβο και ειδα διαφορα παραξενα προσωπα να γυριζουν γυρω απο την λιμνη? η οτι νιωθω σαν να εχουν υπεροξυνθει οι αισθησεις μου κι μυριστηκα τον θανατο τοσο εντονα που ημουν σιγουρη για το τι θα γινοταν?

Σωπασα αλλα κοντεψα να φυγω και να αφησω την κοπελα εκει. Οταν γυρισα απο τις διακοπες επιασα παλι δουλεια τον Σεπτεμβρη και μια μερα ηρθε στην δουλεια ο φιλος της πρωην αφεντικινας μου που ηταν και αυτος Κρητικος απο το Ηρακλειο. Με ρωτησε πως τα περασα που πηγα και του ειπα το μερος χωρις ν' αναφερω τιτοτα γι αυτα τα συμβαντα. Χα! μου λεει εκει πηγες? ναι λεω. Περασες καλα? μια χαρα λεω αδιαφορα. Και δεν ενιωσες τιποτα περιεργο εκει? Σαν τι να νιωσω? ρωτησα. Δεν ενιωσες λιγακι περιεργα? με ρωτησε και οι ανθρωποι δεν ηταν καπως διαφορετικοι?

Του ξανοιχτηκα λιγο και του ειπα οτι ενιωσα σαν να με διαβαζουν. Εγνεψε το κεφαλι σαν να περιμενε μια τετοια απαντηση. Σαν να το ξερε.......

Δεν ειπα τιποτα περισσοτερο. Καποια χρονια αργοτερα σε μια συζητηση με καποια ατομα ακουσα πως αυτο το σημειο ειναι ενεργιακα φορτισμενο και οτι ειναι πυλη. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να εννοουσαν? Το παραλληλισαν με το τριγωνο τον Βερμουδων σε ενεργεια.

Αυτα απο την λιμνη. Θελω να ξαναπαω οχι για κανενα αλλο λογο αλλα τωρα ξερω τι παιζει εκει και θελω να δω ποια θα ναι τα συναισθηματα μου η αν θα οξυνθουν ξανα πολυ καποιες αισθησεις μου. Θελω να δω πως θα νιωσω μετα απο τοσα χρονια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 6:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγω δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα για τν λιμνη αυτη και κανενα μυθο. Μονο οτι εχει ενεργεια πολυ εκει.

Αν ξερει καποιος αλλος κατι γιαυτην την λιμνη ας το παραθεσει να το συζητησουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: