Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 87 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 17, 2008 12:43 am 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

''Το εκκρεμές λοιπόν μπορεί να μας δώσει απάντηση σε σημαντικά ερωτήματα για τη ζωή μας αλλά και σε απλά, που μπορούν να κάνουν πιο εύκολη την καθημερινότητα μας. Η χρήστη του εκκρεμούς είναι απλή. Αυτό που χρειάζεται είναι αυτοσυγκέντρωση, σωστό κράτημα και σαφείς ερωτήσεις και το εκκρεμές με απλές κινήσεις (που προηγουμένως έχουμε ορίσει εμείς) θα μας δώσει τις απαντήσεις.
Το φαινόμενο αυτό οφείλεται στη ραδιαισθησία, μια τεχνική βασισμένη στην ικανότητα που έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι και μπορεί να καλλιεργηθεί με την εξάσκηση. Είναι σαν να διοχετεύουμε στο εκκρεμές ή σε οποιοδήποτε άλλο σύνεργο (ράβδος, σύρμα) όχι μόνο τη γνώση μας , αλλά και την διαίσθηση μας, δίνοντας της έτσι ένα μέσο να εκφραστεί."

''Η ραβδοσκοπία χρησιμοποιείται ως μαντική μέθοδος εδώ και 7000 χρόνια."
"Σύμφωνα με πειράματα, δεν χρειάζεται να έχει γεννηθεί κάποιος με αυτή την ικανότητα, αλλά ο οποιοσδήποτε μπορεί να την καλλιεργήσει. Σε έρευνες που έγιναν στη Ρωσία εξακριβώθηκε ότι οι γυναίκες έχουν διπλάσιες επιτυχίες από τους άντρες και ότι ευνοείται από κάποια αστρολογικά χαρακτηριστικά, όπως να κυριαρχεί η φωτιά στο γενέθλιο ωροσκόπιο και να υπάρχουν δεσμοί με τον πλανήτη Πλούτωνα."

Από την Ελσα Συμεωνίδου στο περιοδικό άστρα και όραμα του τεύχους Ιανουαρίου 2008.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 17, 2008 10:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Είμαι τεχνολόγος ακτινολόγος. Μέσα από την εργασία μου μπόρεσα να αντιληφθώ την δύναμη που έχει ο ανθρώπινος οργανισμός. Μια ασθενής μας είχε παρομοιάσει με αγγέλους που κατέβηκαν στη γη για να απαλύνουν τον πόνο των ανθρώπων. Λίγο υπερβολικό αλλά ταυτόχρονα συγκινητικό.
Είναι ωραίο να βοηθάς έστω και λίγο ανθρώπους που δεν θα ξαναδείς ίσως ποτέ στη ζωή σου.

Τώρα όσο αφορά το εκκρεμές συμφωνώ. Πρέπει να είσαι απόλυτα ήρεμος κατά την χρήση του όπως και με τα χαρτιά της τράπουλας, σε διαφορετική περίπτωση οι α απαντήσεις που παίρνεις είναι λανθασμένες ή εμείς τις αντιλαμβανόμαστε λανθασμένες. Όσες φορές έκανα χρήση της την τράπουλα ή το εκκρεμές οι απαντήσεις που έπαιρνα μου ήταν γνωστές. Μήπως εντέλει μας λένε αυτό που είδη ξέρουμε; Μήπως οι απαντήσεις που δίδονται δεν είναι από κάπου ψηλά αλλά από εμάς τους ίδιους; Μήπως εντέλει δίνουμε εμείς οι ίδιοι την απάντηση;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 17, 2008 11:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Πρέπει επιτέλους να έρθουμε σε επαφή με το υποσυνείδητο μας. Μακάρι να βρούμε τον τρόπο. :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 18, 2008 12:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγώ θα ήθελα να σχολιάσω τις τεχνικές που συζητούσατε πιο πριν. Πιστεύω το εξής πάνω σε αυτό το θέμα.

Τα χαρτιά, η σφαίρα, οι κρύσταλλοι κτλ είναι τεχνικές που μπορεί κανείς να μάθει για να προβλέπει πιθανές πτυχές του μέλλοντος. Δεν χρειάζεται να υπάρχει κανένα χάρισμα στον άνθρωπο, απλώς μαθαίνεται. Τώρα εάν το άτομο είναι διαισθητικό ή έχει κάποιο άλλο χάρισμα αυτό απλά βοηθάει το διάβασμα.

Προσωπικά τις τράπουλες τις φοβάμαι. Πιστεύω σε αυτές αλλά τις αποφεύγω. Κάποιος μου είχε πει ότι είμαι μακριά από τη μαγεία σαν απόκρυφη τέχνη και πιο κοντά στη φύση και στη δύναμη της γης. Όντως, τα χαρτιά και οι σφαίρες δε μου αρέσουν καθόλου, αντίθετα λατρεύω τους κρυστάλλους, τους ρούνους και τα στοιχεία της φύσης.

Είμαι επίσης ρουνικός χειρομάντης, και μπορώ με σιγουριά να σας πω ότι το χέρι ΔΕΝ μπορεί να προβλέψει το μέλλον, για αυτό αν κάποιος σας πει κάτι τέτοιο απλά μην τον πιστέψετε. Λέει στοιχεία για την προσωπικότητα, την ΤΩΡΙΝΗ προσωπικότητα, και με λίγη προσοχή παραπάνω λέει κάτι που είναι ΠΙΘΑΝΟ να γίνει στο μέλλον. Αυτό είναι λογικό από την άποψη, ότι άμα κάποιος είναι πολύ απαισιόδοξος, είναι λογικό ότι κάποια στιγμή θα τα παρατήσει όλα. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ. Τότε το χέρι αλλάζει και οι γραμμές δείχνουν ένα διαφορετικό "μέλλον". Αλλά όχι, ούτε κακά νέα μπορεί να προβλέψει, ούτε μεγάλες πόρτες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 18, 2008 4:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Steven εγώ πιστεύω πως όλοι έχουν την ικανότητα να προβλέπουν το μέλλον.

Τι ακριβώς εννοείς, ρουνικός χειρομάντης, μήπως το ότι λες το μέλλον με τη βοήθεια των ρούνων; Συγνώμη αν η ερώτησή μου είναι ανόητη.
:oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου Onar,

Καταρχάς να πω ότι εγώ δεν πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να προβλέψει το μέλλον, ΧΩΡΙΣ να έχει τη βοήθεια από κάποιο μέσο (κάρτες, σφαίρες κτλ). Οι άνθρωποι που το βλέπουν χωρίς αυτά είναι οι διορατικοί. Αλλά την τέχνη των καρτών και της χειρομαντείας μπορεί να την μάθει ο οποιοσδήποτε.

Η ερώτησή σου δεν είναι ανόητη, μην ακούω χαζομάρες τώρα! Σε αυτό το forum δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Ρουνικός χειρομάντης σημαίνει ότι έμαθα να διαβάζω το χέρι με βάση το νορβηγικό τρόπο διαβάσματος. Υπάρχει και ελληνικός, κινέζικος, ινδιάνικος και τσιγγάνικος (ο οποίος πιστεύω ότι είναι 100% κομπογιανίτικος, είναι ο κλασικός "μεγάλη πόρτα θα διαβείς", αλλά μέσα στις βλακείες όλο και κάτι σωστό θα πει). Αν λοιπόν βγάλουμε έξω τον τσιγγάνικο, οι υπόλοιποι είναι όμοιοι σε μεγάλο βαθμό. Απλά αντί να λέγεται δάχτυλο του Οντιν, λέγεται δάχτυλο του Δια (αντίστοιχα αντί να λέγεται Σιφ, λέγεται Αφροδίτη κτλ), αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Καταλαβαίνεις άπειρα πράγματα για την προσωπικότητα του ανθρώπου. Μπορείς να ξεκλειδώσεις πράγματα για έναν άνθρωπο που ο ίδιος πίστευε ότι έκρυβε πολύ καλά.

Θυμάμαι μία φορά που διάβασα το χέρι μιας κοπέλας. Στην αρχή καθόταν στην καρέκλα της ανοιχτά, μίλαγε πολύ και και δυνατά, και έκανε πολύ πλάκα. Μετά το διάβασμα (που και αυτό το έκανε στη φάση "άντε να σπάσουμε πλάκα") είχε βάλει το πρόσωπό της πίσω από τα γόνατά της, τα είχε πάρει αγκαλιά και δεν έλεγε τίποτα. Έκανα αυτό που της είπα: τη διάβασα.

Η χειρομαντεία είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ. Και αυτό για έναν και μόνο λόγο. Το χέρι δε δείχνει το μέλλον, αλλά διαβάζει τον άνθρωπο. Μερικοί άνθρωποι φρικάρουν μόλις διαβάζονται και μπορεί να αντιδράσουν πολύ άσχημα. Ό σωστός χειρομάντης ποτέ δε θα πει "είσαι οξύθυμος" αλλά θα πει "πρέπει να βρεις διεξόδους για το θυμό σου". Όταν διαβάζεις κάποιον δεν το κάνεις για εσένα, για να δείξεις πόσο φοβερός είσαι, αλλά γιατί μπορείς να δώσεις μία συμβουλή που ίσως κανείς άλλος να μην μπορεί να δώσει. Αυτό είναι βοήθεια για τους ανθρώπους. Τους βοηθάς να ξεπεράσουν πτυχές του χαρακτήρα τους που κρύβουν βαθιά μέσα τους. Δεν είναι μαγεία, είναι ψυχολόγηση. Αλλά πρέπει να γίνεται από άτομα που ξέρουν πως να μιλήσουν σε ανθρώπους (εγώ πιστεύω ότι τα καταφέρνω μια χαρά μέχρι τώρα :D). Για αυτό όλες αυτές οι τέχνες είναι επικίνδυνες... Μπορούν να κάνουν ανεπανόρθωτο κακό σε ανθρώπους.

Ακόμα όμως δεν ανέφερα τους ρούνους. Εδώ είναι η διαφορά μεταξύ των άλλων χειρομαντειών. Τα χέρια έχουν πάνω χαραγμένα μικρά σημάδια τα οποία απεικονίζουν ρούνους (25 είναι οι ρούνοι στο σύνολο, 24 καθορισμένοι και ο Κενός). Από αυτά τα σημάδια καταλαβαίνεις άλλα πράγματα. Το παρελθόν του ανθρώπου, δηλαδή πως χτίστηκε η προσωπικότητα που διάβασες, και μια πτυχή του μέλλοντος. Αυτή η πτυχή φίλε Onar, είναι της μορφής "μπορεί να υπάρξει φραγμός στη ζωή σου από συναισθηματικούς λόγους στο μέλλον" ή "η αναζήτηση του εαυτού σου θα επιτευχθεί μόνο αν βρεις τρόπο να αυξήσεις την εσωτερική σου ενέργεια μέσω της τέχνης που σου αρέσει". Αυτό είναι κάτι γενικό, και σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι είναι τελεσίδικο. Ενώ με τα χαρτιά είναι πιο συγκεκριμένο και δυστυχώς είναι και τελεσίδικο.

Η χειρομαντεία μου αρέσει γιατί όπως ακριβώς "προβλέπει" τα αρνητικά, το ίδιο καλά "προβλέπει" και τα θετικά. Τα χαρτιά ακούω 100 κακά και 1 καλό. Τα έχω συνδυάσει με μαντατοφόρο της συμφοράς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 18, 2008 9:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Steven πραγματικά δεν ήξερα πως υπήρχαν τόσοι τρόποι για να διαβάσεις ένα χέρι και να πάρεις τόσες πληροφορίες. Και δε σου κρύβω πως δεν την πίστευα την χειρομαντεία, βέβαια , αυτό το καλέ κοπελιά να σε πω τα μοίρα σου, ένα Μ σε εχθρεύεται (ποιος δεν έχει κάποιον που το όνομα του να ξεκινά από Μ) συνέβαλε στην δυσπιστία μου. Σε ευχαριστώ μου έδειξες μια άλλη οπτική γωνία που δεν την ήξερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 18, 2008 11:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγώ ευχαριστώ που με άκουσες!

Να 'σαι πάντα καλά! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 19, 2008 4:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Επειδή βιάζομαι θα απαντήσω πολύ γρήγορα και άτσαλα. Τα χέρια αλλάζουν όπως είπα και παραπάνω σε διάστημα ημερών. Την τρίτη παρατήρησα ότι η παλάμη μου άλλαξε από την προηγούμενη εβδομάδα (με έναν πολύ λογικό τρόπο βάση των γεγονότων που έζησα). Δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Τώρα για τα χ στα χέρια. Θα κάνω μία πάρα πολύ μπακάλικη υπόθεση και ελπίζω να μη με χαρακτηρίσει σα κακό χειρομάντη άμα πέσω έξω. :shock: :shock: Τα χ δε σημαίνουν κάτι αυτά καθαυτά αλλά θα σας ρωτήσω κάτι....
Έχετε την τάση να προσαρμόζεστε κάθε φορά που καλείστε να αντιμετωπίσετε ένα πρόβλημα στα δεδομένα του προβλήματος; δηλαδή δε παίρνετε φόρα και γιούργια, αλλά κάθεστε και παίρνετε προφυλάξεις για να έρθετε πιο κοντά στην κατάσταση που θέλετε να αντιμετωπίσετε;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 19, 2008 4:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Ας δούμε το θέμα, από τη μεταφυσική του πλευρά...

Τα Χ σε μία παλάμη, καλούνται "μυστικές διασταυρώσεις".

Σημαίνει, ότι το άτομο θα αλλάξει κάποια στιγμή πορεία στη ζωή του, είτε αν τα διαθέτει από πάντα, είτε αν αυτά εμφανίζονται αργότερα.

Η πορεία αυτή σχετίζεται με την προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο και τις ανθρωπιστικές δραστηριότητες.

Στο θέμα "ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΤΥΠΟΙ", υπάρχει σχετική αναφορά και οι μυστικές αυτές διασταυρώσεις ανήκουν στα χαρακτηριστικά τους!

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 12:05 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Αγαπητή karma,

η χειρομαντεία που ασκώ εγώ τα ψιλοαρνείται αυτά. Δεν εξετάζει τα σύμβολα ξεψωριστά, αλλά κοιτάει τη γενική εικόνα, δηλαδή μία παλάμη γεμάτη γραμμές. Τώρα για τους ρούνους που έλεγα... Υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη για τους αναζητήσει κανείς και να τους ξεχωρίσει από τις υπόλοιπες γραμμές. Για παράδειγμα ο ρούνος "Χ" είναι ο Γκίφου και συμβολίζει ένα δώρο (υλικό, πνευματικό, κάποιο νέο κτλ) αλλά ένα χέρι γεμάτο Γκίφου δε λέει τίποτα. Υπάρχει συγκεκριμένο μέρος για να τον ψάξει κανείς και συνδιάζοντας το σημείο που βρέθηκε με το ρούνο, μπορεί ένας χειρομάντης να καταλάβει τη σημασία του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 12:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Steven έγραψε:
Αγαπητή karma,

η χειρομαντεία που ασκώ εγώ τα ψιλοαρνείται αυτά. Δεν εξετάζει τα σύμβολα ξεψωριστά, αλλά κοιτάει τη γενική εικόνα, δηλαδή μία παλάμη γεμάτη γραμμές. Τώρα για τους ρούνους που έλεγα... Υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη για τους αναζητήσει κανείς και να τους ξεχωρίσει από τις υπόλοιπες γραμμές. Για παράδειγμα ο ρούνος "Χ" είναι ο Γκίφου και συμβολίζει ένα δώρο (υλικό, πνευματικό, κάποιο νέο κτλ) αλλά ένα χέρι γεμάτο Γκίφου δε λέει τίποτα. Υπάρχει συγκεκριμένο μέρος για να τον ψάξει κανείς και συνδιάζοντας το σημείο που βρέθηκε με το ρούνο, μπορεί ένας χειρομάντης να καταλάβει τη σημασία του.

Αγαπητέ Steven

Γι' αυτό και ανέφερα το....

"Ας δούμε το θέμα, από τη μεταφυσική του πλευρά..."

Όλες οι μέθοδοι είναι σεβαστές και αξιόλογες!

Απλά, παρέθεσα τη δική μου εξήγηση!!! :dances:

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 9:57 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

karma έγραψε:
Αγαπητέ Steven

Γι' αυτό και ανέφερα το....

"Ας δούμε το θέμα, από τη μεταφυσική του πλευρά..."

Όλες οι μέθοδοι είναι σεβαστές και αξιόλογες!

Απλά, παρέθεσα τη δική μου εξήγηση!!! :dances:

Ναι, δεν είπα τίποτα! Απλά σχολίασα την άποψή σου, φέρνοντας νέες πληροφορίες. Αφού το ξέρεις ότι η άποψή σου είναι πάντα σεβαστή.

Θεωριτικά πάντα, ο καθένας μπορεί να μάθει αναγνωρίζει τα σημάδια στο χέρι. Τώρα όμως, το ένα διάβασμα από το άλλο μπορεί να διαφέρει πολύ ανάλογα με αυτόν που το κάνει.
Από μικρός είχα διαπιστώσει ότι μου αρέσει πολύ να σφίγγω χέρια κια τίποτα δε μου έδινε μεγαλύτερη απόλαυση από το να κρατάω το χέρι της κοπέλας μου. Ξέρετε.... τον κόσμο το νιώθουμε με τα χέρια μας, οπότε είναι σα να βλέπεις το κόσμο μέσα από τις αισθήσεις του άλλου. Και τώρα που έμαθα χειρομαντεία δε σταματάω να διαβάζω χέρια. Με συναρπάζουν απίστευτα πολύ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 12:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Είναι πολύ απλό, ο πιο συχνός ρούνος που συναντάω σε χέρια είναι ο Έολ που μοιάζει με Ψ. Ο Άις που είναι σαν Ι είναι πολύ εύκολο να εντοπιστεί το ίδιο και ο Νάιντ, ενώ ο Θούρισαζ είναι πολύ συνηθισμένος. Άμα παρατηρήσεις τα χέρια των ανθρώπων, θα δεις ότι πολλές φορές και οι μεγάλες γραμμές (τόση ώρα μίλαγα για μικρά σημάδια που εμφανίζονται σε συγκεκριμένα σημεία του χεριού) της παλάμης φτιάχνουν μερικούς ρούνους (μιας και από ότι βλέπω γνωρίζεις θα σου παραθέσω αυτούς που μπορείς εύκολα να συναντήσεις: Κεν, Έολ, Σιγκ, Νταεγκ που σχηματίζεται ανάμεσα στις δύο πιο πάνω γραμμές κτλ).

Και είναι όπως είπες. Οι ρούνοι συμβουλεύουν. Αν το καλοσκεφτείς, οι ρούνοι είναι γενικά τετραγωνισμένοι και δεν έχουν πολλούς κύκλους, όπως πχ το ελληνικό αλφάβητο. Οπότε εύκολα φτιάχνονται από γραμμές!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 11:09 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

karma έγραψε:
Στο αριστερό χέρι δείχνει αυτά που είναι "γραμμένα", το σχέδιο της ζωής μας, δηλαδή και στο δεξί αυτά που έχουν γίνει ή πρόκειται να γίνουν (αυτό σχετίζεται και με τη δράση)!

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση αγαπητή μου karma και είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις και εσύ.

Αυτό που λες ισχύει, αλλά για τους δεξιόχειρες! Για τους αριστερόχειρες είναι το ανάποδο. Αυτό που έχει γίνει βρίσκεται πάντα στο "καλό" χέρι, πράγμα λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι με αυτό επηρεάζει τον κόσμο.

Τι λες και εσύ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 9:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Πρέπει να ζητήσεις άδεια από το δέντρο για να κόψεις το κλαδί και να το χρησιμοποιήσεις. Αυτό είναι το βασικότερο χαρακτηριστικό στη χρήση των ρούνων, και πολλά βιβλία δεν το αναφέρουν! Και πάλι χρησιμοποιείται, αλλά δεν έχει μέσα του την ουσία του δέντρου, και οι ρούνοι βασίζονται 100% στη φύση.

Η ρουνική χειρομαντεία είναι πολύ πρόσφατη και θα σας πω και την ιστορία. Ο συγγραφές του βιβλίου ο Γιον Σαιν-Ζερμάιν, μιλάει για τη γιαγιά του που του δίδαξε χειρομαντεία. Αυτή το έμαθε από τη προγιαγιά της, που της την έδειξε ένας Νορβηγός πρόσφυγας. Ο Γιον πρέπει τώρα να είναι κοντά στα 40 του χρόνια και βραβεύτηκε για το βιβλίο του το 97. Οπότε αναλογιστείτε πόσο πρόσφατη είναι. Κάθισε και μελέτησε ΟΛΕΣ τις τέχνες χειρομαντείας που υπήρχαν και τις συνδύασε με τις γνώσεις που είχε από το Νορβηγό πρόσφυγα. Εαν δεν είχε συμβεί αυτό το καπρίτσιο της τύχης, θα είχε χαθεί για πάντα η τέχνη!

Αλιάς κατάφερα και το είδα. Με μρικά πράγματα συμφωνούν οι γνώσεις μου, με μερικά άλλα όχι. Τα βρίσκω λίγο μπακάλικα αυτά που λέει. Όταν εγώ μελετάω ένα χέρι, το τελευταίο πράγμα που κοιτάω είναι η παλάμη. Ξεκινάω από το γενικό σχήμα του χεριού, εξετάζω ένα ένα τα δάχτυλα, μετά ελέγχω το πάχος τους και την ευκαμπτότητά τους, εξετάζω το πάχος της παλάμης και μετά πάω στις γραμμές. Όπως βλέπεις, αυτά δεν αναφέρονται στο site. Μια φίλη μου έχει ένα βιβλίο που αναφέρει διάφορα μεταφυσικά πράγματα και έχει και ένβα κεφάλαιο στη χειρομαντεία. Το βιβλίο δεν ανέφερε ούτε το 1/10 από αυτά που έχω μάθει εγώ και η ίδια ισχυρίζεται ότι έχει πέσει πολλές φορές έξω. Εγώ μπορώ να σας υποσχεθώ ότι μόνο ένα χέρι δεν έχω καταφέρει να διαβάσω και αυτό γιατί το άτομα είναι απίστευτα πολύπλοκο συν του ότι με χλεύαζε όλη την ώρα γιατί δεν πιστεύει σε αυτά. Ξέρω ότι ο Γιον έχει δίκιο, γιατί κάθε φορα που διαβάζω ένα χέρι, βλέπω ένα πρόσωπο να με κοιτάει έκπληκτο!

Κάτι τελευταίο. Όπως και στο βιβλίο της φίλης μου, έτσι και στο site, μιλάει για γραμμές γάμου, καρδιάς, μυαλού κτλ και οι επεξηγήσεις είναι της μορφής, έξυπνος, εφευρετικός, οξύθυμος κτλ. Αυτά μου θυμίζουν λίγο την τσιγγάνικη χειρομαντεία. Η ρουνική μιλάει για πνεύμα, επαφή με τα γήινα, έλεγχος συναισθημάτων, ενεργειακά πεδία κτλ. και οι επεξηγήσεις είναι πιο σύνθετες. Το αν ένας είναι έξυπνος μπορείς να το καταλάβεις εύκολα με το που θα μιλη΄σεις μαζί του (συνήθως) αλλά το πως χρησιμοποιεί την εξυπνάδα, από που προέκυψε ο τρόπος χρήσης κτλ είναι μία άλλη ιστορία. Γενική η ρουνική χειρομαντεία σε γδύνει. Για αυτό και είναι πολύ καλό φάρμακο, αλλά και επικίνδυνη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 9:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Steven έγραψε:
karma έγραψε:
Στο αριστερό χέρι δείχνει αυτά που είναι "γραμμένα", το σχέδιο της ζωής μας, δηλαδή και στο δεξί αυτά που έχουν γίνει ή πρόκειται να γίνουν (αυτό σχετίζεται και με τη δράση)!

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση αγαπητή μου karma και είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις και εσύ.

Αυτό που λες ισχύει, αλλά για τους δεξιόχειρες! Για τους αριστερόχειρες είναι το ανάποδο. Αυτό που έχει γίνει βρίσκεται πάντα στο "καλό" χέρι, πράγμα λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι με αυτό επηρεάζει τον κόσμο.

Τι λες και εσύ;

Αγαπητέ Steven

Επειδή είμαι αριστερόχειρας, το έχω ψάξει το θέμα!

Τελικά, δεν παίζει ρόλο αυτό!

Αν κοιτάξεις τα δικά μου χέρια, θα δεις... το αριστερό μου χέρι έχει λίγες γραμμές και καθαρές, ενώ το δεξί μου πολλές!

Αν και ομοιάζουν μεταξύ τους, στο δεξί χέρι φαίνεται καθαρά η... δράση!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 10:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Όχι karma δεν παίζει ρόλο το πλήθος των γραμμών. Απλά μπορεί κανείς να πει αρκετά για την πορεία που μπορεί να ακολουθήσεις. Αντίστιχα, αν είχε λίγες γραμμές θα ήταν πιο θολό. Μέχρι στιγμής διαβάζω το αριστερό στους αριστερούς και το δεξί στους δεξιούς και μου βγαίνει (αυτό λέω, ότι είναι δουλεμένα όλα αυτά και πάνε καλά), αλλά θα έχω υπόψη μου αυτά που μου είπες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 11:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Με βάση λοιπόν το site... Κοιτάξτε για ρούνους στην αρχή και στο τέλος της γραμμής του πεπρωμένου. Κοίτα πολλές παλάμες και αναζήτησε σχήματα ρούνων που δημιουργούνται από τις ενώσεις των γραμμών της κεφαλής και της καρδιάς. Το "κλασικό" είναι να μην ενώνονται αλλά πολλές φορές μπορεί να ξεκινάνε μαζί δημιουργώντας το ρούνο Κεν. Όταν κοιτάς για ρούνους στο χέρι, μπορείς να τους ρίχνεις στα πλάγια. Π.χ. άμα ρίξεις πλάγια τον Έχουαζ (που είναι σαν το ελληνικό Μ) δημιουργεί κάτι σαν Σ όπου μπορείς να το δεις σε ένα χέρι όπου: η κεφαλή και η ζωή ξεκινάνε μαζί, το πεπρωμένο τέμνει λοξά τη κεφαλή και την καρδιά. Έτσι βλέπεις ένα χέρι με τον Έχουαζ πάνω του. Προσπάθησε να εντοπίσεις τα σημεία που η γραμμή είναι πιο έντονη, αλλιώς θα μπερδευτείς. Με το χρόνο και την εμπειρία θα αρχίσεις να τους αντιλαμβάνεσαι.

Δεν σας κρύβω ότι και εγώ δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά με τους ρούνους στην παλάμη, για αυτό το κάνω με πολύ επιφυλακή και μόνο όταν είμαι πολύ σίγουρος. Είναι δύσκολο αλλά το έχουμε δει με το φίλο μου που τα ψάχνουμε μαζί.

Ύστερα κοίτα στη βάση των δαχτύλων. Αυτά είναι τα καλύτερα μέρη για να κοιτάξεις. Αν θέλεις κάποια άλλη διευκρίνηση πες μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Τι πρέπει να ξέρουμε όλοι μας όταν δούμε ένα άτομο να κάνει μια επιληπτική κρίση με σπασμούς:

• Να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας, να καθησυχάσουμε όσους βρίσκονται κοντά και να αφήσουμε την κρίση να εξελιχθεί χωρίς να προσπαθήσουμε να τη σταματήσουμε.
• Να χρονομετρήσουμε την κρίση.
• Να απομακρύνουμε αντικείμενα που μπορεί να προκαλέσουν τραύματα.
Να χαλαρώσουμε τα ρούχα και να βγάλουμε τα γυαλιά ή την οδοντοστοιχία, αν φοράει.
• Να βάλουμε κάτι μαλακό κάτω από το κεφάλι π.χ. σακάκι.
• Να γυρίσουμε (μετά την κρίση) τον ασθενή σε πλάγια θέση για να μην καταπιεί ενδεχόμενα εμέσματα.
• Να παραμείνουμε για 15-20 λεπτά της ώρας και να ελέγξουμε την αναπνοή και το χρώμα του.
• Να προσφερθούμε να καλέσουμε ένα ταξί, συγγενή ή φίλο για να βοηθήσουν το άτομο να πάει σπίτι αν φαίνεται μπερδεμένο ή αν δεν μπορεί να πάει σπίτι μόνος του.
• Να δείξουμε κατανόηση μετά την κρίση.
• Δεν χρειάζεται να καλέσουμε για ασθενοφόρο εκτός εάν το άτομο έχει τραυματιστεί, ή κύρια κρίση διαρκεί πάνω από 5 λεπτά ή εάν η κρίση επαναληφθεί ή εάν υπάρχει πρόβλημα με την αναπνοή του.
Η αναπνοή σχεδόν πάντα επανέρχεται αυτόματα μετά από μια κρίση. Αν ο ασθενής δεν αναπνέει, αυτό σηματοδοτεί επιπλοκή της κρίσης. Το βλέπουμε όταν υπάρχει έλλειψη δυνατότητας αναπνοής, καρδιακή προσβολή ή χτύπημα στον λαιμό. Σε αυτές τις ασυνήθιστες περιστάσεις πρέπει να αρχίσει αμέσως CPR (καρδιοαναπνευστική ανάνηψη). Αν υπάρξουν επαναλαμβανόμενες κρίσεις ή μία κρίση διαρκέσει πάνω από πέντε λεπτά, το άτομο πρέπει να έχει άμεση ιατρική βοήθεια. Επαναλαμβανόμενες ή παρατεταμένης διάρκειας κρίσης μπορεί να είναι status epilepticus (κρίσεις που δεν σταματούν), που απαιτεί επείγουσα ιατρική βοήθεια.

Τι δεν πρέπει να κάνουμε:

• Να μετακινήσουμε το άτομο, εκτός εάν κινδυνεύει.
• Να περιορίσουμε τις κινήσεις.
• Να προσπαθήσουμε να ανοίξουμε το στόμα.
• Να προσπαθήσουμε να βάλουμε κάποιο αντικείμενο στο στόμα.
• Να του δώσουμε κάτι να πιει.
• Να προσπαθήσουμε να κάνουμε τεχνητή αναπνοή εκτός από τη σπάνια περίπτωση που ο ασθενής δεν αναπνέει μετά την κρίση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 13, 2008 5:01 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γεννηθεί με κάποια χαρίσματα, όπως αυτό της ενόρασης. Ναι, μερικές φορές, μπορεί με την ενέργειά μας να προκαλούμε μικρά φαινόμενα (π.χ. την έκλυση ηλεκτρισμού κ.α.) αλλά όχι τόσης μεγάλης ισχύος, ώστε να προκαλέσουμε τη φωτιά ή να κάνουμε ένα άτομο να χάσει τα λόγια του.

Θυμάμαι, παλαιότερα, πως όταν κοίταζα αφηρημένη ανθρώπους στο δρόμο, αυτοί παραπατούσαν! Όταν το συνειδητοποίησα, το έλεγξα. Και έχω πολλά ανάλογα παραδείγματα να διηγηθώ.

Όλα έχουν ένα σοφό λόγο που γίνονται....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Θα συμφωνήσω και εγώ με την karma απλά προβλέπεις το μέλλον...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 19, 2009 5:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

μεγάλη μου τιμή η συμμετοχή σ'αυτό το θέμα....

εν δυνάμει χαρισματικοί είμαστε όλοι μας...
θα αποδεκτώ τον όρο "χάρισμα" μόνο ως προς την καλή διεξαγωγή την κουβέντας.... ασφαλώς μπορείς να το εκπαιδεύσεις, να το αναπτύξεις να το βελτιώσεις... να χάσεις χρόνο από την ζωή σου γι' αυτό.... να προσπαθήσεις γιαυτό.... να πιεστείς γιαυτό.... γιατί εκ πείρας σας λέω πως σαν διαδικασία δεν είναι εύκολη... και είναι δραματικά επίπονη.... και όταν περάσεις όλα αυτά... θα έρθει το σημείο και θα αναρωτηθείς ένα πολύ απλό γιατί.....;;;;
και εκεί δεν θα έχεις απάντηση.... και από πριν θα το ξέρεις πως δεν έχεις απάνηση....
δεν ξέρω... διαβάζοντας τόσα και τόσα... φτάνω στο σημείο να καταλήγω πως σε μένα ο Θεός - Χριστός - Δίας - Βούδας κτλ κτλ δεν ήταν πολύ καλός μαζί μου....
γιατί αυτό που εσείς θεωρείτε χάρισμα εμένα με έχει κάνει να πονέσω πιο πολύ από ότιδήποτε άλλο στην ζωή μου....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 20, 2009 2:32 am 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Θα συμφωνησω Πετρο μαζι σου οτι μερικες φορες ειναι καλο να μην ξερεις.
Ο πατερας μου εχει μια θεια που τωρα ειναι περιπου 80... κατι χρονων. Η θεια αυτη απο μικρη που ημουν ερχοταν συχνα στο σπιτι μας επισκεψη την συμπαθουσα και την συμπαθω και την εβλεπα σαν γιαγια μου.

Πριν 10 περιπου χρονια ενας συγγενης μας αναφερθηκε στο χαρισμα του να βλεπει το μελλον και το παρελθον μεσω του καφε. Το ηξερε και ο πατερας μου απο παιδι αλλα δεν ειχε δωσει και ποτε σημασια. Οταν ξαναρθε σπιτι μας θελησα να την ρωτησω.

Της ζητησα να μου πει τον καφε ετσι για την πλακα αν και δεν τα πολυπιστευα αυτα. Ελα μου ομως που η θεια εβλεπε τρελες λεπτομερειες και γεγονοτα πολυ προσωπικα που ουτε πχ η μανα μου δεν ηξερε.
Για ενα διαστημα της το ζητουσα συχνα. Και ειδε πραγματα που μεχρι και σημερα βγαινουν αληθινα. Ομως υπηρχε διαστημα που ζουσα προκαθορισμενα και βαση των οσων μου χει πει, που εβλεπα και να βγαινουν.

Μια μερα αποφασισα οτι τελος με αυτο που εβλεπα σαν παιχνιδι στα 21 μου τοτε. Δεν ηθελα να ξερω τιποτε πια γιατι προσεξα το εξης. Πηγαινα να αποφυγω περιπλοκες καταστασεις επειδη ηξερα τι θα γινει και επεφτα σε χειροτερες. Αρχικα το χα δει σαν ενα παιχνιδι που μετα δεν μ' αρεσε. Δεν θα μ' αρεσε να μπορω να δω το μελλον. Ειναι βαρυ φορτιο.

Παντως ηταν τρομερη. Οι λεπτομερειες της ηταν το κατι αλλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ......
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 20, 2009 1:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Σκέψου τώρα αυτό που λες... να σου συμβαίνει όσο θυμασαι τον εαυτό σου... και σκέψου επίσης ότι εσένα ήταν η επιλογή σου να πας στην θεία σου και να το ζητήσεις που όπως και να χει.. το ήθελες.... είναι ακόμα πιο άσχημο όταν δεν το θες...

σε καταλαβαίνω πάντως και ειλικρινά με πείθεις....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ - ΜΑΝΤΙΚΗ - ΕΝΟΡΑΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 08, 2014 12:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Γεια σας φίλοι μου και συγχαρητήρια για το θέμα!

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον τις δημοσιεύσεις γιατί το θέμα αυτό έχει απασχολήσει και εμένα πολλές φορές.

Αναρωτιέμαι όμως... πως γίνεται να βλέπουμε το μέλλον;;;

Είναι κάτι προγεγραμμένο;;; Υπάρχει, έχει συμβεί;;; Ή μπορεί να αλλάξει;;;

Αν, για παράδειγμα, ένα ενορατικό άτομο μας πει, "μην πας εκεί" γιατί υπάρχει κίνδυνος, μπορούμε να αποτρέψουμε ένα κακό που παραμονεύει ή θα συμβούν έτσι τα πράγματα και δεν θα το αποφύγουμε;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ - ΜΑΝΤΙΚΗ - ΕΝΟΡΑΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 08, 2014 12:46 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ μου φίλε Star knight

Άσχετα με το πως θα χειριστούμε την ενόρασή μας, σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να επεμβαίνουμε ή να παρεμβαίνουμε στο κάρμα των άλλων!

Μας επιτρέπεται μόνο όταν μας έχει δοθεί οδηγία ή άδεια γι' αυτό, π.χ. για να προειδοποιήσουμε κάποιον να προφυλαχθεί από κάτι... σαν μεσάζοντες των Οδηγών του ή των Αγγέλων του.

Η ενόραση μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους. Ένας είναι τα όνειρα, τα λεγόμενα προφητικά, ένας άλλος είναι το "βλέπειν και ακούειν", η διαίσθηση κ.α.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 87 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: