Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΟΣ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ........ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 26, 2009 8:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Δεν ηξερα τι τιτλο να δωσω σαυτο το θεμα. Την Παρασκευη πρωι ταξιδευα και οταν ταξιδευω σκεφτομαι. Αφηστε που κοντεψα να παθω συνδρομο Ενδελφιτικης στερησης μιας και εχω να μπω απο την Πεμπτη.

Μεσα σε ολα αυτα που γραφουμε εχω προσεξει ιδιαιτερα τα λογια καποιων. Και πριν μερες μιλουσα στο μσν με ενα μελος (δεν θαναφερω ποιον βεβαια) περι οικονομικης κρισης και γυρισα και ειπα σαυτο το μελος καποιες ιδεες που πιστευω θα ειναι για το καλο του.

Συνδιασα λοιπον τα λογια καποιων απο δω μεσα σκεφτηκα και την κουβεντουλα που ειχα στο μσν με συτο το μελος και μου 'ρθαν καποιες ιδεες. Οι ιδεες αυτες ειναι λιγο 'ακαταστατες' αυτην την στιγμη αλλα εγω θα τιις εκθεσω και αμα θελετε ολοι μαζι μετα τις συζηταμε.

Ουφφφφφ απο που να αρχισω?
Λοιπον ειμαστε καποια μελη εδω μεσα, ενθερμα μελη, σαφως εχουμε και περαστικους που διαβαζουν τα οσα γραφουμε. Υπαρχει σεβασμος του ενος προς στον αλλον και αυτο ειναι πολυ ομορφο. Αυτο που μας ενωνει πανω απο ολα ειναι οτι μπουχτισαμε πια με την τοση κακια το τοσο κακο τριγυρω μας και σιγουρα ολοι ονειρευομαστε εναν κοσμο ομορφο. Σωστα?

Σωστα! Ξερω πως σκεφτεστε γιατι ετσι σκεφτομαι και γω. Βρεθηκαμε λοιπον σαυτο το φορουμ που προφανως ομοιο του δεν υπαρχει. Εδω ο Εψιλον μας ανεφερε οτι εδειξε το φορουμ μας στην Ρωσσια και δεν ειχαν κατι αναλογο τα 200.000.000 ανθρωποι.

Ωραια λοιπον τα λεμε μεσα απο το σπιτι μας πισω απο εναν υπολογιστη. Μονο και μονο οτι εχουμε βρεθει μεταξυ μας ειναι μια καλη, πολυ καλη αρχη, Τι θα λεγατε να επιχειρησουμε να παμε ενα βημα παραπερα????? Λεγοντας ενα βημα παραπερα εννοω τα εξης:

1) Να δημιουργησουμε ομαδα υποστηριξης Ενδελφιτων που μας χρειαζονται. Αυτο μπορει να ειναι μια συμβουλη η καποιου αλλου ειδους βοηθεια. Θα μπορουσαμε, λεω εγω τωρα δεν ξερω αν γινεται, μεσα εδω ν εχουμε ενα θεμα πχ 'εξομολογησεις' και εκει μεσα να μπορουν να μπαινουν τα μελη να ζητανε καποια συμβουλη σε ζητηματα που μπορει να τα απασχολουν και να ναι δυσκολα. Δεν ξερω αν θα γινοταν ομως να μην αναγραφεται το ονομα και η υπογραφη αυτου που ζηταει βοηθεια. Η ανωνυμια σε θεματα που μπορει να ειναι προσωπικα και να χριζουν βοηθειας ειναι προτιμοτερη.

Αυτο που προτεινω δηλαδη ειναι εμπρακτη αλληλουποστηριξη μας.

2) Να βοηθησουμε οπως μπορουμε ανθρωπους που πραγματικα το χρειαζονται πχ ορφανα. Εδω το θεμα βεβαια θελει πολυ συζητηση. Δεν ειμαι πλουσια αλλα αν ξερω πως ο οβολος μου θα βοηθησει πραγματικα καποιους μετα χαρας να τον δωσω. Θα μπορουσαμε να εχουμε εναν λογαριασμο Τραπεζης και να συγκεντρωνουμε καποια χρηματα οσα δυναται ο καθενας που θα προοριζονταν για ανθρωπους που πραγματικα εχουν αναγκη.

Το παραπανω θεμα πιστευω σηκωνει συζητηση γιατι αν υπηρχε τετοιος λογαριασμος θα επρεπε να ειναι κοινος και να υπαρχουν αποδειξεις προς ολους για τα παντα.

Θα μπορουσαν να οριστουν καποιες μερες τον χρονο ως 'μερες συναντησης' ωστε να κανονιζαμε ολοι το προγραμμα μας εκ των προτερων.

Θα μπορουσαν καποιοι να εχουν καποιες αρμοδιοτητες και ισως να αναλαβουν καποια πραγματα παραπανω.

Θα χρειαζοταν να σκεφτουμε ισως την ιδιοτητα του καθενος, το επαγγελμα του και να δουμε απο κοινου που μπορουμε να φανουμε χρησιμοι εμπρακτως.

Διοτι αν υπαρχουν καποιοι που απλοχερα σπερνουν το κακο γυρω μας γιατι να μην υπαρχουν καποιοι που θα βοηθουν ουσιαστικα και εμπρακτως?
Πως αλλιως θα μπορουμε να αποκαλουμαστε εργατες του φωτος?

Παιδια ιδεες εριξα και μαλιστα ετσι οπως μου 'ρθαν την ωρα που οδηγουσα. Δεν ξερω αν συμφωνειτε το ελπιζω ομως. Η βαση ολων των παραπανω ειναι να βρεθουμε να μιλησουμε, ολοι ομως.

Οι πολλοι κουκοι λοιπον μπορουν να φερουν μια χαρα την ανοιξη. Μπορουμε να εξαπλωθουμε ακομη. Μπορουμε να βρουμε τροπους να διαδωσουμε το τι κανει το Εν Δελφοις και πιστευω οτι θα βρουμε και αλλους συμπαραστατες.

Περιμενω τις γνωμες σας και τις ιδεες σας και αν καποιος εχει κατι παραπανω να προσθεσει ευχαριστως να το ακουσουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: