Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΚΑΙ ΗΠΑ, LADY LIBERTY, ΟΒΕΛΙΣΚΟΣ WASHINGTON Κ.Τ.Λ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 10, 2008 6:22 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Συγχωρήστε την αμάθειά μου, δεν ξέρω αν κάποιοι έχουν ψάξει το θέμα, και αν θα ενδιαφερόταν να το αναπτύξουν...

Έτυχε να ξεφυλίζω ένα βιβλίο σχετικά με αρχαιά γλυπτική, και το μάτι μου έπεσε σε ένα ανάγλυφο (ελληνιστικό πρέπει να ήταν, σε net cafe είμαι, δεν έχω το βιβλίο εδώ) που είχε το πρόσωπο (ανφάς) του Θεού Ήλιου. Το πρόσωπο ήταν σχεδόν ολόϊδιο με το άγαλμα της "Lady Liberty", του αγάλματος στη Νέα Υόρκη, με το ίδιο ακτινωτό στεφάνι. Απεικόνιση παρόμοια με αυτή. Και η δάδα που κρατάει το άγαλμα συμβολίζει κάτι νομίζω.

Εικόνα
By imgholder at 2008-11-09

Όπως ξέρουμε όλοι, ο Θεός του Ήλιου λατρευόταν (και) στην Αίγυπτο. Τώρα αυτό συνδυαζόμενο με τα πασίγνωστα σύμβολα Αιγυπτιακού μυστικισμού (πυραμίδες και μάτια στα δολάρια, οβελίσκος στην Washington), ακόμη και τη διάταξη των δρόμων (που όντως θυμίζουν ανάποδη πεντάλφα με το Λευκό οίκο στην κάτω "κεφαλή" του τριγώνου, δες εικόνα, ακόμη κι αν η πολεοδομική διάταξη ήταν τυχαία και εξυπηρετούσε ορθολογικούς σκοπούς), και τους Ελευθεροτέκτονες (με το κτίριο να είναι γεωγραφικά ακριβώς πάνω από το Λευκό Οίκο), έχουν οδηγήσει σε άφθονες συνωμοσιολογικές θεωρίες. Πέρα από τις θεωρίες που υπάρχουν στα λεξικά των "αστικών μύθων" και το πόσες έχουν βάση (αν έχουν βάση), τα σύμβολα αυτά είναι πράγματα ολοφάνερα και παρατηρήσεις που μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε έχει δει σε φωτογραφία πυραμίδα, οβελίσκο και το αναπαραστάσεις του Θεού Ήλιου.

(Πολεοδομία Washington)
Εικόνα
By imgholder at 2008-11-09

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με το ποιες είναι οι αλήθειες και ποιες οι παρεξηγήσεις/τερατολογίες σχετικά με όλα αυτά πράγματα. Από τη "πηγή".
Για ποιο λόγο έγιναν οι επιλογές αυτές;
Γιατί το άγαλμα, από όλες τις μορφές που θα μπορούσε να έχει η γυναίκα-Ελευθερία, είναι ουσιαστικά ο Θεός ήλιος με φουστάνι;
Γιατί ο οβελίσκος και τα Αιγυπτιακά σύμβολα; Τη στιγμή που η Δύση υποτίθεται ότι έχει την πηγή της στην Ρωμαϊκή ερμηνεία του Ελληνικού πολιτισμού, ολόκληρες Αναγεννήσεις και Μπαρόκ έγιναν στην Ευρώπη με ελεύθερη χρήση των Ελληνικών ρυθμών κι ενώ τα κρατικά κτίρια της Washington είναι νεο-"κλασικά", πως εξηγείται η στροφή στην Αιγυπτιακή εικονογραφία σε ότι αφορά τα σύμβολα, και σε τόσο φανερά σημεία;

(Παρένθεση)
Διάολε, ακόμη και στη σειρά "Ρώμη" (υπερπαραγωγή του 2005 από το κανάλι HBO) υπάρχει η ατάκα:

"Μη βρίζεις τους Θεούς της Αιγύπτου, ήταν πολύ πιο αρχαίοι και δυνατοί από τους δικούς μας, η Αίγυπτος ήταν μεγάλη αυτοκρατορία όταν η Ρώμη δεν υπήρχε"

Σε μια σειρά πανάκριβη και επιτυχημένη που βρίθει ιστορικής ακρίβειας σε λεπτομέρειες (εικαστικές και "τόνου" κυρίως, όχι τόσο σεναριακές) και έχει την υπογραφή Βρετανών ιστορικών στην επιμέλεια, και η οποία παρουσιάζει τους Έλληνες σαν... "γύφτους" (δύο Έλληνες δείχνουν μόνο, ο ένας σκλάβος/φιλοχρήματος συμβουλάτορας του Καίσαρα, ο άλλος τυχοδιώκτης ληστής, η "Macedonia" αναφέρεται ως κρανίου τόπος, μια Πατρικία λέει αυτολεξεί "θα με στείλει σε κάποιο filthy Greek Island).

Και στα making of για τα σκηνικά της σειράς δεν λένε πουθενά ότι η Ρωμαϊκή τέχνη ήταν ελληνικής (ελληνιστικής) εμπνεύσεως.

Ναι, παραμύθια είναι όλες οι ταινίες και όλες οι σειρές, αλλά ο "τόνος" που κουβαλάνε καθώς και κάθε εικαστική και σεναριακή τους λεπτομέρεια αλλά και κάθε ατάκα που λέγεται μέσα σε αυτές, είναι σενάριο γραμμένο από κάποιον άνθρωπο, που κουβαλάει τι δικές του ιδέες και τις βγάζει σε (αμπελο)φιλοσοφίες που λένε οι κεντρικοί ήρωες. Και μιλάω για ένα πανάκριβο προϊόν που είχε ιστορικούς από πίσω και πλήθος αληθινών λεπτομερειών, όχι για το Conan-Gladiator ή την kitsch Κλεοπάτρα των 60s...
(τέλος παρένθεσης)

Είναι όντως "μασωνικής" εμπνεύσεως, έχουν βάση οι θεωρίες που τα θεωρούν σύμβολα και μέρος κάποιου τεράστιου πολέμου υποδούλωσης της ανθρωπότητας δηλ. όντως Εωσφορικά, και αν ναι με ποιο τρόπο, είναι απλά καπρίτσια κάποιων βαριεστημένων μεγαλοαστών που έχουν ένα club για μεγάλα πλούσια αγόρια και γουστάρουν περίεργους συμβολισμούς και "μυστηριώδη" Αιγυπτιακά σουβενίρ για το κέφι τους (όπως ακριβώς ένα μικρό παιδί θα επέλεγε τον Spider-Man για άγαλμα σε πλατεία). Ποιές είναι οι ορθολογικές εξηγήσεις πίσω από όλα αυτά;

Ευχαριστώ, και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ξέφυγα λίγο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:07 am 
Χωρίς σύνδεση
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίο θέμα!!!

Ορθολογικές εξηγήσεις δεν υπάρχουν μικρέ μου πρίγκιπα!

Κατά τη γνώμη μου όλα υπόκεινται σε ένα οργανωμένο σχέδιο.

Και ούτε τα σύμβολα είναι τυχαία...

Ίσως χρησιμεύουν σαν αναγνωριστικά...

Για τους οβελίσκους, όπως και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία, αναφέρει στο βιβλίο του ο David Icke, "Το μυστικό όλων των εποχών".

Αξίζει να το διαβάσεις!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 11, 2008 7:57 am 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, Αθηναϊδα, θα το τσεκάρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: