Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: TΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Χ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 04, 2008 6:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Πρόσφατα ξεκίνησε μια επαφή μου, με μια σχεδόν άγνωστη ομάδα που όπως λέει στόχο της έχει την αφύπνιση του ανθρώπινου είδους. Η ομάδα αυτή όπως μου είπαν στο μήνυμα, δεν χρησιμοποιεί όνομα γιατί θεωρεί πως οι λέξεις παγιδεύουν και παγώνουν της δυνατότητες της ύπαρξης! Το μόνο τους σύνθημα είναι Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

Στην αρχή δεν κρύβω πως χασκογέλασα όταν είδα το μυνημα και χαιρέκακα είπα μέσα μου. Ακόμα μερικοί τρελοί που νομίζουν πως κάτι κάνουν η ακόμα χειρότερα κάποιος πάει να μου κάνει μια καλοστημένη φάρσα ίσως. Όμως ακολούθησε και δεύτερο μυνημα λέγοντας μου να πάω στο τάδε μέρος και να κοιτάξω το γκράφιτι και μετά να ξανά πάω. Είτε γιατί και εγώ θέλω τον ζουρλομανδύα μου είτε γιατί ήθελα να δω που το πάνε, πήγα. Στο τοίχο υπήρχε μια ζωγραφιά ενός μωρού που έφευγε στα αστερία από κάτω έγραφε ελευθερία για πάντα νικήστε τα παιδιά του χάους.

Λίγες μέρες αργότερα το γκράφιτι είχε σβηστεί και στην θέση του υπήρχε μια μαύρη μορφή που έλεγε Τα παιδιά του χάους είναι εδώ ! Ένταξη λοιπόν κάποιοι μετάξι τους έχουν στήσει έναν πόλεμο με γραφές στους τοίχους ίσως γιατί την ψώνισαν ίσως γιατί δεν έχουν τι να κάνουν όμως αρκετή φίλοι και αναγνώστες άρχισαν να μου λεν πως τους ηρθαν παρόμοια μυνηματα. Ένταξη λοιπόν είχα πλέον δυο επιλογές, η να κάτσω και να απολαύσω την γλαρόσουπα μου η να πάρω και εγώ τον ζουρλομανδύα μου και να κάνω ότι συμβούλευε ο ΑΡΘΟΥΡ ΚΛΑΡΚ στα βιβλία του (εάν θέλετε να κάνετε μια σοβαρή ερευνά ψάξετε στους τρελούς).

Έτσι με ένα δικό μου μυνημα ζήτησα από εκείνους να μου δώσουν ορισμένες πληροφορίες το ίδιο ζήτησα να κάνουν και όσοι είχαν δεχτεί το μυνημα. Η απάντηση που πηρέ ένας από εμάς ήταν η εξής (ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΝ ΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ Η ΝΟΗΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ). Μη ρωτήσετε τη σκέφτηκα εγώ και οι φίλοι είναι φανερό πως την ψωνίσανε τα παλικάρια! Όμως υπάρχει ένα αλλά...

Γιατί ένας από εμάς κατά την περίοδο τον εκλογών σε μια κομματική συγκέντρωση έκανε το λάθος η το σωστό πραγματικά δεν ξερώ να πει την ιστορία. Την επόμενη ακριβώς ημέρα είχε στο email του ένα απειλητικό μυνημα που έλεγε (ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΑΣ ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΛΗΘΗ). Αχα εδώ είχαμε ένα σοβαρό θέμα τα παιδιά του χάους δεν ήθελαν να βγει κάτι προς τα έξω ! Και από την άλλη ήταν και μέσα σε κομματικές ομάδες. Τι έχουμε λοιπόν έως τώρα μια ομάδα που δεν έχει όνομα και που με συνθήματα και εικόνες αλλά και μυνηματα μιλά για νοητή ελευθερία παλαβοί η όχι με βάση αυτό το πιστεύω κινητέ στον χώρο και την πόλη.

Από την άλλη έχουμε μια άλλη ομάδα που τρελοί η όχι κυνηγάν τους πρώτους και που έχουν όνομα τα παιδιά του χάους απειλούν οποιονδήποτε τολμά να μιλά για εκείνους βρίσκονται σε πόστα με κόσμο και κινούνται και αυτήν στην πολύ και ανάμεσα μας. Αστεία τρελή η όχι όλα αυτά έγιναν το τελευταίο διάστημα και αν πραγματικά διάλεγα ψυχιατρείο θα έμπαινα σε εκείνο που η ταμπέλα γραφή από έξω ελευθερία για πάντα. Τώρα εάν κάποιοι που έχουν την εντύπωση ότι μπορούν να μας ρίξουν κλωτσιά προς την λήθη τους λέω πως εγώ και η φίλοι μπορούμε να τους ρίξουμε μερικές κλωτσιές μέχρι τον ευαγγελισμό.

Το συμπέρασμα μου; Ναι κάποιοι ίσως παλαβοί αποφάσισαν να αλλάξουν τον κόσμο, τρέλα; Χα ναι ! Αλλά από την άλλη όσα σε τούτο τον κόσμο έγιναν από ορισμένους παλαβούς. Παλαβός δεν ήτανε και εκείνος που σκέφτηκε πρώτος να πάει στο φεγγάρι; Όπως ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΧΩΣ ΟΝΟΜΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΟΙ Η ΟΧΙ.

Όποιος έχει λάβει παρόμοιο μύνημα η γνωρίζει κάτι ας περισσότερο ας το αναφέρει η ας στείλει πληροφορίες στο ekioe@yahoo.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ tsoykalas

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Πολύ ενδιαφέρουσα η διήγησή σου!

Την ομάδα αυτή δεν τη γνωρίζω.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι, ότι από τη μία δηλώνουν την παρουσία τους (με μηνύματα ή E-mail) και από την άλλη φροντίζουν επιμελώς να την κρύψουν (και με απειλές μάλιστα!) αν πάει να αποκαλυφθεί!

Επειδή έχω ασχοληθεί και έχω ερευνήσει το θέμα με τους εργάτες του φωτός και τη νέα εποχή που επέρχεται, θα ήθελα να επισημάνω πως κάθε τι που είναι "κρυφό" είναι και ύποπτο.

Αν πραγματικά αυτοί οι άνθρωποι έχουν όλη την καλή τη διάθεση να αλλάξουν τον κόσμο, ας βγουν προς τα έξω, ας δηλώσουν την παρουσία τους και ας εκθέσουν τα ιδεώδη τους, με τον τρόπο που αυτοί θεωρούν καλύτερο.

Ας είμαστε προσεκτικοί, γιατί στους χρόνους που διέπουμε, κρύβονται πολλές παγίδες...

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Παιδιά απο οσο εχω καταλάβει ειναι δυο ομαδες, η χωρις ονομα και τα παιδια του χαους ή κατι τετοιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα και από εμένα!

Θα συμφωνήσω με τη φίλη karma!

Ότι γίνεται κρυφά, δεν είναι άξιο εμπιστοσύνης...

Μα... είναι δυνατόν ένα... χάος να σώσει τον κόσμο;

Και μόνο αυτή η λέξη από μόνη της δεν μας δίδει εχέγγυα για... σωτήρες!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Μακαρι να ξεραμε πως σκεφτονται ομως ο πολεμος μεταξυ τον παιδιων χωρις ονομα και των παιδιων του χαους εμενα μου φερνει στο νου τσενται εναντιον σιθ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Πρώτα απ' όλα Καλημέρα... Είμαι καινούργιο μέλος και ένας απο τους λόγους που με δήγησε να γίνω μέλος είναι αυτή η δημοσιέυση... Χωρίς να είμαι ένα απο τα παδιά του χάους έψαξα και εγώ για να βρώ τί σοι πράγμα είναι αυτοί... Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να μιλά για ταπαιδιά του Χάους... Ψάχνοντας όμως βρήκα ένα άρθρο που πιθανώς να είναι κάτ σαν πηγή έμπευσης για το όνομα αυτό... Η εφημερίδα το Βημα δημοσιεύει την Κυριακή 7 Ιουνίου 1998 ένα άρθρο για ένα βιβλίο του Douglas Rushkoff με τίτλο: "Παίζοντας το μέλλον". Καθώς διαβάζω το άρθρο υπάρχει μια μικρή παράγραφός που λέει:
Οι «ακροβάτες» του χάους

Ο Rushkoff σε μερικές σελίδες δεν αποφεύγει την παγίδα της υπεραπλούστευσης αλλά γενικά αποδεικνύεται ένας παρατηρητικός και συστηματικός καταγραφέας της νεανικής συμπεριφοράς. Ιδιαίτερα των παιδιών του χάους, όπως αποκαλεί τα νεαρά άτομα που έχουν καταφέρει να μη σοκαριστούν από την υπερπροσφορά τεχνολογικών νεωτερισμών και ζουν μια ζωή πιο κοντά σε φράκταλ καταστάσεις, διαδρομές που όσο μικρό και αν είναι ένα κομμάτι τους μοιάζει καταπληκτικά με οποιοδήποτε μεγαλύτερο και φυσικά με ολόκληρη τη διαδρομή. Επάνω στα κύματα όρθιοι σε μια σανίδα ή στην ξηρά με τις ρόδες μιας άλλης σανίδας να ακροβατούν στα αναρίθμητα και ομοιόμορφα εμπόδια της πόλης. Μέσα από τον κομπιούτερ διατρέχοντας τις ατελείωτες φράκταλ καμπύλες και στις σχεδιοϊστορίες που πλέον έχουν γίνει τόσο περίπλοκες χάνοντας τη γραμμική τους εξέλιξη και αποκτώντας μια χαοτική αλλά και δυναμικά εξελισσόμενη πλοκή όπου σε ένα τεύχος επαναλαμβάνεται ό,τι περίπου σε όλες μαζί τις συνέχειες της ιστόρησης.

Επίσης χάνεται πλέον από τα μάτια των παιδιών η ταύτιση με τους ήρωες. Το θέατρο του Μπρεχτ και η ζωγραφική του Πικάσο με την εμμονή τους στην αποστασιοποίηση βρίσκουν μια απροσδόκητη γονιμοποίηση αλλά και αποδοχή. Δεν χρειάζεται πλέον το παραμύθιασμα του εφήβου αλλά και του πιο μικρού θεατή. Στο MTV και σε άλλους τηλεοπτικούς σταθμούς απέκτησαν μεγάλο κοινό σειρές όπου δεν είχαμε μια απλή γραμμική αφήγηση, αλλά παρέες νεαρών μιλούσαν για τη ζωή τους στο πλαίσιο μιας σκηνοθετημένης εξέλιξης με τέτοιο τρόπο που θα έλεγες ότι ήταν οι ειδήσεις της ημέρας και ο φακός κατέγραφε τις πιο αυθόρμητες καθημερινές αντιδράσεις τους. Το θέατρο μέσα στο θέατρο αποδεικνύεται μια γευστική συνταγή που πάει πολύ στα γούστα των σημερινών νεαρών. Ακόμη και στις δικές μας αρκετά παλαιομοδίτικες τηλεοπτικές σειρές οι καλύτερες στιγμές τού «Είμαστε στον αέρα» είναι όταν οι πρωταγωνιστές εμφανίζονται στην τηλεοπτική οθόνη να κάνουν ραδιοφωνική εκπομπή, ενώ οι «Δύο ξένοι» κάποιες στιγμές όπου οι δύο πρωταγωνιστές έφερναν το θέατρο μπροστά στα μάτια του τηλεθεατή πρέπει να συγκέντρωσαν πολύ περισσότερο νεανικό κοινό και από τους περιβόητους «Ψιθύρους καρδιάς».

Αρχίζουν να ξεχωρίζουν και στη ζωή συμπεριφορές που από χρόνια ήταν γνωστές στη θεωρία των μικροκυμάτων και σε διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές σαν Βρόχοι Κλειδώματος Φάσης. Τα γνωστά μας PLL (Phase - Locked - Loops).

Σε ένα σύστημα που λειτουργεί με τις αρχές των PLL η πληροφορία περνά από το ένα μέλος του συστήματος στο άλλο χωρίς να φαίνεται ότι υπάρχει κάποια συγκεκριμένη χειροπιαστή επικοινωνία αλλά το ίδιο το σύστημα έτσι γίνεται πολύ πιο ευαίσθητο, πολύ πιο σταθερό και αξιόπιστο. Μια ομάδα εργατών που δουλεύει σε περίεργες ώρες βάρδιας μπορεί να φθάσει να αποκτήσει μια ανεξήγητη και μυστήρια σχέση, που όμως δυναμώνει όλους και τους κάνει να αντέχουν τις ιδιορρυθμίες του ωραρίου τους. Μια ομάδα γυναικών οι οποίες συγκατοικούν παρατηρούν ότι οι κύκλοι τους αρχίζουν να συμπίπτουν κάνοντας την ομάδα πιο ευαίσθητη πνευματικά ή σωματικά αλλά και περισσότερο συγκροτημένη, χωρίς να χάνεται όμως η ατομικότητα των μελών. Σε μια ρέιβ εκδήλωση έχουμε επίσης αυτό το φαινόμενο του κλειδώματος φάσης αυτή τη φορά στις συμπεριφορές, που όπως και οι εργάτες της άβολης βάρδιας αποκτούν τις δικές τους συλλογικές συνήθειες ενώ κομπιούτερ και βίντεο έχουν αφομοιωθεί τελείως μέσα στη ζωή της ομάδας.

Ο Rushkoff δεν είναι παιδαγωγός ούτε θρησκευόμενος. Δεν συμμερίζεται τις ανησυχίες των παιδαγωγών και των θεοσεβούμενων εκείνων που βλέπουν μια δαιμονοποίηση των παιδικών ηλεκτρονικών παιχνιδιών και ενασχολήσεων με τη βοήθεια των τεχνολογικών εξελίξεων. Πιστεύει ότι τα παιδιά απλώς ανακαλύπτουν και προσαρμόζονται πιο γρήγορα σε καταστάσεις που ήδη υπάρχουν και καλεί τους ενηλίκους να παραδειγματιστούν από αυτά. Ακριβώς όπως θα συμβούλευε και ένα μετανάστη στην Αμερική να κάνει ό,τι κάνουν και τα παιδιά του για να προσαρμοστεί πιο γρήγορα στις συνήθειες και στη ζωή της νέας του πατρίδας. Δεν βλέπει κάτι το τόσο ψυχοφθόρο στην κοπιώδη χρήση των κομπιούτερ, στα ηλεκτρονικά παιχνίδια και στις ρέιβ συγκεντρώσεις.

Τα μωρά μας σήμερα, ακόμη και αυτά του ενός μόλις έτους, είναι σε θέση να πατούν τα κουμπιά στο τηλεκοντρόλ και να ανοίγουν συνειδητά την τηλεοπτική συσκευή, στρέφοντας μάλιστα το βλέμμα τους προς αυτήν, και για τα παιδιά των τριών ή τεσσάρων ετών το άνοιγμα του κομπιούτερ και ο προσανατολισμός τους μέσα από τα Windows είναι κάτι που δεν χρειάζεται πλέον οι γονείς να το διηγούνται σαν κατόρθωμα. Αντί λοιπόν οι μεγάλοι να ψάχνουν τρόπους για να καθοδηγήσουν τα παιδιά μέσα από τους δυσκολίες του ψηφιακού κόσμου, αν πιστέψουμε στα όσα αναφέρει ο Rushkoff, πρέπει να βοηθηθούν από τους μικρότερους για να καταλάβουν καλύτερα τον κόσμο που φτιάχνεται από άλλους επίσης ενηλίκους γύρω μας, έστω και ερήμην τους. Τα παιδιά δεν είναι εξυπνότερα από τους γονείς τους. Είναι πολύ πιο προσαρμοσμένα όχι μόνο στο ηλεκτρονικό παιχνίδι που τυχαίνει να έχουν μπροστά τους αλλά και στη σημερινή χαμοζωή.

Μετά βρίσκω μια άλλη ιστιοσελίδα στην οποία διαφημίζονται παιδικά παιχνίδια...Εκει υπάρχει μια περιγραφή ενός παιχνιδιού με κάτι μπαρμπαδελάκια η οποία είναι η εξής:

Beasts of Chaos

Βαθιά στη σκοτεινή καρδιά των πιο επικίνδυνων δασών του Παλιού Κόσμου, κατοικούν οι αναρίθμητες ορδές των Beastmen, των πραγματικών παιδιών του Χάους. Κυνηγώντας τους αδύναμους και χτυπώντας χωρίς προειδοποίηση, οι Beastmen είναι μια πανώλη για τον πολιτισμένο κόσμο, φονεύοντας και σφάζοντας χωρίς έλεος προτού εξαφανιστούν πίσω στα σκοτεινά δάση.

Οι Beastmen θεωρούν τους εαυτούς τους παιδιά του Χάους. Κανείς δεν ξέρει πως δημιουργηθήκαν, αλλά φήμες λένε ότι είναι μεταλλαγμένοι που σιγά σιγά έγιναν ξεχωριστό είδος. Ζούν σε φυλές βαθιά στα δάση γύρω από μνημεία, πέτρες προσευχής που σηκώνουν για να κατευνάσουν τους σκοτεινούς θεούς τους. Είναι τρομεροί επιδρομείς και ζούν ουσιαστικά σε όλες τις απομακρυσμένες περιοχές του Παλιού Κόσμου. Τραγόμορφοι σε εμφάνιση, είναι βάρβαροι και οι ψυχές τους είναι αποκλειστικά δοσμένες στο Χάος. Στις ορδές τους περιλαμβάνουν και άλλα πλάσματα με βασικό τους μινώταυρους που μοιάζουν με τεράστιους Beastmen και κάποιοι οδηγούν κιόλας ολόκληρες φυλές από αυτά τα τρομερά πλάσματα. Αλλά η λίστα δεν τελειώνει εκεί καθώς πάσης φύσεως εξαμβλώματα ακολουθούν τις φυλές στον πόλεμο. Όταν οι στρατιές του χάους βαδίζουν στον πόλεμο, συχνά ολόκληρες φυλές βγαίνουν ενστικτωδώς από τα σκοτεινά τους δάση για να συμμετάσχουν στην εκστρατεία για την κατάκτηση και την καταστροφή του πολιτισμένου κόσμου.

Δεν ξέρω αν αυτα είναι απλα βλακείες δικές μου, απλα το κοινό στην περιγραφή του παιχνιδιού, το άρθρο και την δημοσίευση του/της tsoykalas είναι πως τα περιβόητα παιδιά του Χάους είναι και στις 3 περιπτώσεις οι "ήρωες" που θα σώσουν την γή...

Και πάλι Καλημέρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα....

Μου άρεσε πάρα πολύ το κείμενο σου γιατί παράθεσες δύο πηγές που υποστηρίζουν διαφορετικά πράγματα...

Δηλαδή όμως ~ αν κατάλαβα καλά ~ τα παιδιά του χάους είναι κατά της τεχνολογίας;

Έχω ακούσει για κάποιες για κάποιες ομάδες και έχω διαβάσει μερικά βιβλία (π.χ για τους Ε) που έχουν ένα κεντρικό ιδεώδες...

Η αναφερόμενη οργάνωση... ξέρει κανείς, τι ακριβώς αντιπροσωπεύει;

Ευχαριστώ.....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 5:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

ΠΕΤΡΟΣ έγραψε:
Μου άρεσε πάρα πολύ το κείμενο σου γιατί παράθεσες δύο πηγές που υποστηρίζουν διαφορετικά πράγματα...

Δηλαδή όμως ~ αν κατάλαβα καλά ~ τα παιδιά του χάους είναι κατά της τεχνολογίας;

Έχω ακούσει για κάποιες για κάποιες ομάδες και έχω διαβάσει μερικά βιβλία (π.χ για τους Ε) που έχουν ένα κεντρικό ιδεώδες...

Η αναφερόμενη οργάνωση... ξέρει κανείς, τι ακριβώς αντιπροσωπεύει;

Mα άμα ξέραμε θα ψαχνωμασταν, οχι !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

~Mc Me!~ έγραψε:
Πρώτα απ' όλα Καλημέρα... Είμαι καινούργιο μέλος και ένας απο τους λόγους που με δήγησε να γίνω μέλος είναι αυτή η δημοσιέυση... Χωρίς να είμαι ένα απο τα παδιά του χάους έψαξα και εγώ για να βρώ τί σοι πράγμα είναι αυτοί... Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να μιλά για ταπαιδιά του Χάους... Ψάχνοντας όμως βρήκα ένα άρθρο που πιθανώς να είναι κάτ σαν πηγή έμπευσης για το όνομα αυτό... Η εφημερίδα το Βημα δημοσιεύει την Κυριακή 7 Ιουνίου 1998 ένα άρθρο για ένα βιβλίο του Douglas Rushkoff με τίτλο: "Παίζοντας το μέλλον". Καθώς διαβάζω το άρθρο υπάρχει μια μικρή παράγραφός που λέει:
Οι «ακροβάτες» του χάους

Ο Rushkoff σε μερικές σελίδες δεν αποφεύγει την παγίδα της υπεραπλούστευσης αλλά γενικά αποδεικνύεται ένας παρατηρητικός και συστηματικός καταγραφέας της νεανικής συμπεριφοράς. Ιδιαίτερα των παιδιών του χάους, όπως αποκαλεί τα νεαρά άτομα που έχουν καταφέρει να μη σοκαριστούν από την υπερπροσφορά τεχνολογικών νεωτερισμών και ζουν μια ζωή πιο κοντά σε φράκταλ καταστάσεις, διαδρομές που όσο μικρό και αν είναι ένα κομμάτι τους μοιάζει καταπληκτικά με οποιοδήποτε μεγαλύτερο και φυσικά με ολόκληρη τη διαδρομή. Επάνω στα κύματα όρθιοι σε μια σανίδα ή στην ξηρά με τις ρόδες μιας άλλης σανίδας να ακροβατούν στα αναρίθμητα και ομοιόμορφα εμπόδια της πόλης. Μέσα από τον κομπιούτερ διατρέχοντας τις ατελείωτες φράκταλ καμπύλες και στις σχεδιοϊστορίες που πλέον έχουν γίνει τόσο περίπλοκες χάνοντας τη γραμμική τους εξέλιξη και αποκτώντας μια χαοτική αλλά και δυναμικά εξελισσόμενη πλοκή όπου σε ένα τεύχος επαναλαμβάνεται ό,τι περίπου σε όλες μαζί τις συνέχειες της ιστόρησης.

Επίσης χάνεται πλέον από τα μάτια των παιδιών η ταύτιση με τους ήρωες. Το θέατρο του Μπρεχτ και η ζωγραφική του Πικάσο με την εμμονή τους στην αποστασιοποίηση βρίσκουν μια απροσδόκητη γονιμοποίηση αλλά και αποδοχή. Δεν χρειάζεται πλέον το παραμύθιασμα του εφήβου αλλά και του πιο μικρού θεατή. Στο MTV και σε άλλους τηλεοπτικούς σταθμούς απέκτησαν μεγάλο κοινό σειρές όπου δεν είχαμε μια απλή γραμμική αφήγηση, αλλά παρέες νεαρών μιλούσαν για τη ζωή τους στο πλαίσιο μιας σκηνοθετημένης εξέλιξης με τέτοιο τρόπο που θα έλεγες ότι ήταν οι ειδήσεις της ημέρας και ο φακός κατέγραφε τις πιο αυθόρμητες καθημερινές αντιδράσεις τους. Το θέατρο μέσα στο θέατρο αποδεικνύεται μια γευστική συνταγή που πάει πολύ στα γούστα των σημερινών νεαρών. Ακόμη και στις δικές μας αρκετά παλαιομοδίτικες τηλεοπτικές σειρές οι καλύτερες στιγμές τού «Είμαστε στον αέρα» είναι όταν οι πρωταγωνιστές εμφανίζονται στην τηλεοπτική οθόνη να κάνουν ραδιοφωνική εκπομπή, ενώ οι «Δύο ξένοι» κάποιες στιγμές όπου οι δύο πρωταγωνιστές έφερναν το θέατρο μπροστά στα μάτια του τηλεθεατή πρέπει να συγκέντρωσαν πολύ περισσότερο νεανικό κοινό και από τους περιβόητους «Ψιθύρους καρδιάς».

Αρχίζουν να ξεχωρίζουν και στη ζωή συμπεριφορές που από χρόνια ήταν γνωστές στη θεωρία των μικροκυμάτων και σε διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές σαν Βρόχοι Κλειδώματος Φάσης. Τα γνωστά μας PLL (Phase - Locked - Loops).

Σε ένα σύστημα που λειτουργεί με τις αρχές των PLL η πληροφορία περνά από το ένα μέλος του συστήματος στο άλλο χωρίς να φαίνεται ότι υπάρχει κάποια συγκεκριμένη χειροπιαστή επικοινωνία αλλά το ίδιο το σύστημα έτσι γίνεται πολύ πιο ευαίσθητο, πολύ πιο σταθερό και αξιόπιστο. Μια ομάδα εργατών που δουλεύει σε περίεργες ώρες βάρδιας μπορεί να φθάσει να αποκτήσει μια ανεξήγητη και μυστήρια σχέση, που όμως δυναμώνει όλους και τους κάνει να αντέχουν τις ιδιορρυθμίες του ωραρίου τους. Μια ομάδα γυναικών οι οποίες συγκατοικούν παρατηρούν ότι οι κύκλοι τους αρχίζουν να συμπίπτουν κάνοντας την ομάδα πιο ευαίσθητη πνευματικά ή σωματικά αλλά και περισσότερο συγκροτημένη, χωρίς να χάνεται όμως η ατομικότητα των μελών. Σε μια ρέιβ εκδήλωση έχουμε επίσης αυτό το φαινόμενο του κλειδώματος φάσης αυτή τη φορά στις συμπεριφορές, που όπως και οι εργάτες της άβολης βάρδιας αποκτούν τις δικές τους συλλογικές συνήθειες ενώ κομπιούτερ και βίντεο έχουν αφομοιωθεί τελείως μέσα στη ζωή της ομάδας.

Ο Rushkoff δεν είναι παιδαγωγός ούτε θρησκευόμενος. Δεν συμμερίζεται τις ανησυχίες των παιδαγωγών και των θεοσεβούμενων εκείνων που βλέπουν μια δαιμονοποίηση των παιδικών ηλεκτρονικών παιχνιδιών και ενασχολήσεων με τη βοήθεια των τεχνολογικών εξελίξεων. Πιστεύει ότι τα παιδιά απλώς ανακαλύπτουν και προσαρμόζονται πιο γρήγορα σε καταστάσεις που ήδη υπάρχουν και καλεί τους ενηλίκους να παραδειγματιστούν από αυτά. Ακριβώς όπως θα συμβούλευε και ένα μετανάστη στην Αμερική να κάνει ό,τι κάνουν και τα παιδιά του για να προσαρμοστεί πιο γρήγορα στις συνήθειες και στη ζωή της νέας του πατρίδας. Δεν βλέπει κάτι το τόσο ψυχοφθόρο στην κοπιώδη χρήση των κομπιούτερ, στα ηλεκτρονικά παιχνίδια και στις ρέιβ συγκεντρώσεις.

Τα μωρά μας σήμερα, ακόμη και αυτά του ενός μόλις έτους, είναι σε θέση να πατούν τα κουμπιά στο τηλεκοντρόλ και να ανοίγουν συνειδητά την τηλεοπτική συσκευή, στρέφοντας μάλιστα το βλέμμα τους προς αυτήν, και για τα παιδιά των τριών ή τεσσάρων ετών το άνοιγμα του κομπιούτερ και ο προσανατολισμός τους μέσα από τα Windows είναι κάτι που δεν χρειάζεται πλέον οι γονείς να το διηγούνται σαν κατόρθωμα. Αντί λοιπόν οι μεγάλοι να ψάχνουν τρόπους για να καθοδηγήσουν τα παιδιά μέσα από τους δυσκολίες του ψηφιακού κόσμου, αν πιστέψουμε στα όσα αναφέρει ο Rushkoff, πρέπει να βοηθηθούν από τους μικρότερους για να καταλάβουν καλύτερα τον κόσμο που φτιάχνεται από άλλους επίσης ενηλίκους γύρω μας, έστω και ερήμην τους. Τα παιδιά δεν είναι εξυπνότερα από τους γονείς τους. Είναι πολύ πιο προσαρμοσμένα όχι μόνο στο ηλεκτρονικό παιχνίδι που τυχαίνει να έχουν μπροστά τους αλλά και στη σημερινή χαμοζωή.

Μετά βρίσκω μια άλλη ιστιοσελίδα στην οποία διαφημίζονται παιδικά παιχνίδια...Εκει υπάρχει μια περιγραφή ενός παιχνιδιού με κάτι μπαρμπαδελάκια η οποία είναι η εξής:

Beasts of Chaos

Βαθιά στη σκοτεινή καρδιά των πιο επικίνδυνων δασών του Παλιού Κόσμου, κατοικούν οι αναρίθμητες ορδές των Beastmen, των πραγματικών παιδιών του Χάους. Κυνηγώντας τους αδύναμους και χτυπώντας χωρίς προειδοποίηση, οι Beastmen είναι μια πανώλη για τον πολιτισμένο κόσμο, φονεύοντας και σφάζοντας χωρίς έλεος προτού εξαφανιστούν πίσω στα σκοτεινά δάση.

Οι Beastmen θεωρούν τους εαυτούς τους παιδιά του Χάους. Κανείς δεν ξέρει πως δημιουργηθήκαν, αλλά φήμες λένε ότι είναι μεταλλαγμένοι που σιγά σιγά έγιναν ξεχωριστό είδος. Ζούν σε φυλές βαθιά στα δάση γύρω από μνημεία, πέτρες προσευχής που σηκώνουν για να κατευνάσουν τους σκοτεινούς θεούς τους. Είναι τρομεροί επιδρομείς και ζούν ουσιαστικά σε όλες τις απομακρυσμένες περιοχές του Παλιού Κόσμου. Τραγόμορφοι σε εμφάνιση, είναι βάρβαροι και οι ψυχές τους είναι αποκλειστικά δοσμένες στο Χάος. Στις ορδές τους περιλαμβάνουν και άλλα πλάσματα με βασικό τους μινώταυρους που μοιάζουν με τεράστιους Beastmen και κάποιοι οδηγούν κιόλας ολόκληρες φυλές από αυτά τα τρομερά πλάσματα. Αλλά η λίστα δεν τελειώνει εκεί καθώς πάσης φύσεως εξαμβλώματα ακολουθούν τις φυλές στον πόλεμο. Όταν οι στρατιές του χάους βαδίζουν στον πόλεμο, συχνά ολόκληρες φυλές βγαίνουν ενστικτωδώς από τα σκοτεινά τους δάση για να συμμετάσχουν στην εκστρατεία για την κατάκτηση και την καταστροφή του πολιτισμένου κόσμου.

Δεν ξέρω αν αυτα είναι απλα βλακείες δικές μου, απλα το κοινό στην περιγραφή του παιχνιδιού, το άρθρο και την δημοσίευση του/της tsoykalas είναι πως τα περιβόητα παιδιά του Χάους είναι και στις 3 περιπτώσεις οι "ήρωες" που θα σώσουν την γή...

Πολύ καλή ώς ιδέα αλλά και ως έρευνα :wink: μου έδωσε ίσως κάποιες απάντησεις πολύ καλές :arrow: :arrow: :idea:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Αγαπητε μου !!!! Φιλε tsoykala.....

Μπορεις να ξερεις ως που φτανουν η γνωσεις του καθε χρηστη εδω;

Εχεις τετοιο χαρισμα;

Οπως και να εχει ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Συνεχίζοντας στο οδοιπορικό των παιδιών του Χάους βρήκα και άλλη ιστοσελίδα η οποία έχει ένα ποιηματάκι αναφερόμενο στην γενιά του Χάους... Ιδού:

ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ
Παππούδες, μπάτσοι, δικαστές πολιτικοί, στρατιωτικοί
όλοι αυτοί είναι ένοχοι και στο ειδώλιο εμείς
Για το πανικό αδίκημα που λέγεται ζωή
Πολλή τεχνολογία και εμάς μας μαστίζει η ανεργία
Ο πόθος για ελευθερία έγινε αμαρτία
Δεν υπάρχει εκτόνωση μοναχά ναρκωτικά
Την θέση των ιδανικών την πήραν τα λεφτά

Το μέλλον είναι φέρετρο και ανάσα στάχτη
Κατάντησε η ζωή σκατά κι ο θάνατος φίλος
Γενιά του χάους...

Με μια «αποκρυπτογράφηση» κατέληξα στο εξής ποίημα:

ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ
Παπάδες, μπάτσοι, δικαστές πολιτικοί στρατιωτικοί
Όλοι αυτοί είναι ένοχοι και στο ειδώλιο εμείς
Για το ποινικό αδίκημα που λέγεται ζωή
Πολλή τεχνολογία και εμάς μας η ανεργία
Ο πόθος για ελευθερία έγινε αμαρτία
Δεν υπάρχει εκτόνωση μονάχα ναρκωτικά
Την θέση των ιδανικών την πήραν τα λεφτά

Το Μέλλον είναι φέρετρο και ανάσα στάχτη
Κατάντησε η ζωή σκατά και ο θάνατος φίλος
Γενιά του Χάους...

Όπως μπορείτε να δείτε το ποίημα αυτό μοιάζει πολύ σε ιδανικά αναφερόμενα στο μήνυμα που στάλθηκε στον/στην tsoykala... Προσωπικά πιστεύω πως αυτά τα περιβόητα παιδιά υπάρχουν για διάφορους λόγους… Πάντως και το ποίημα αλλά και το mail έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά της δήθεν επανάστασης και κυριαρχίας μιας γενιάς του Χάους… Τώρα το συμπεράσματα, δικά σας! Πάντως αυτά τα άτομα πρέπει όντως να υπάρχουν, γιατί δεν είναι μόνο ένα γκράφιτι...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Φίλοι μου καλοί (που λέει και η Μαρία Λόη) είπα να συνεχίσω την "έρευνα" μου για τα παιδιά του χάους αλλα τώρα πια στα εθνικά ύδατα... (αν και πιστεύω πως καταντά για πολλούς απο εσάς κουραστικο, το κάνω για αυτούς που έχουν τη μεγάλη φαγούρα, σαν εμένα ,και τους αρέσει να εγκληματίζονται) έψαξα που λέτε για τα children of Chaos και εκτώς απο ένα κίτσ δίσκο με τραγούδια ντίσκο απο το Βέλγιο βρήκα και κάτι καλο... Θυμάστε στην πρώτη δημοσίεση για το περιβόητο βιβλίο? Ε, αν σας ενδιαφέρει ακόμα (και ξέρετε καλα αγγλικά) βρήκα απο τον ίδιο συγγραφέα ένα άρθρο για τα children of Chaos (ακούγεται καλυτερο έτσι) Για ρίξτε μια ματιά: (σας πληροφορώ πως οι άλλες 2 δημοσιεύσει είναι απο την συνέχεια της αναζήτησης μου στα εθνικα ύδατα).

Children of Chaos, by Douglas Rushkoff
Surviving the end of the world as we know it.
By Douglas Rushkoff

This is a truly fascinating book about post-'Gen-Xers'. Rushkoff says that the mass media are the framework of our lives. He has understood how powerful the media are - he uses the word 'mediascape' to describe the world we live in.
What he says about the media is the best part of the book. He helps people who are over the hill to understand 'screenagers' - kids born in a world ruled by TV and computer. But his ideas about where our culture is going raise some questions.
Rushkoff uses two pictures of Social Change:
Evolution:
We are evolving into a new "colonial life-form". We are developing as our technology develops. The only alternative is apocalyptic destruction.
Chaos Theory:
Chaos is: the deeper order within disorder. Chaos theory is a recent idea in maths. Rushkoff takes some of the buzz-words of chaos theory and uses them to help understand how society is changing - for example fractals - patterns or self-similarities which are repeated on different scales.

Past
Rushkoff says that in the past society was characterized by institutions (religions, corporates, politics, family), by one-directional media (TV), power structures, and by unchanging morals. The future is pessimistic - pollution, moral collapse, bureaucracy, inflation, AIDS.

Present
'We are all immigrants to a new territory,' says Rushkoff: Traditional culture is collapsing! We are in a time of change and turbulence. We have to cope with a flood of new information and ideas. We cannot make sense of a world which is
• disjointed
• tribalized
• non-rational
We have to learn from our kids because they have adapted much better and quicker than the rest of us.

Future
We are evolving with our technology towards a future in which humanity will become a colonial organism, across the whole world. This
...may very well be the next necessary phase of human evolution.
Key to this is our networking technology.
Technology can play a part in the forward evolution of humanity towards its greater spiritual goals.
So there is hope! Our current problems are only birthing pains!
A trick with words?
If we fail nature will simply try again,
says Rushkoff. This is a trick to watch out for: Like a lot of other writers, Rushkoff loads evolution with a plan and a purpose that the facts cannot bear. (Richard Dawkins is another, with his 'selfish gene' theory.) For example:
The objective, in each case of evolution, was to preserve the organizational state already achieved.
Well whose objective? He talks about it 'groping towards complexity' - Well what gropes? And why? And how? If you do not believe in a God who created and controls the Universe, giving evolution this kind of purposefulness is cheating. In fact, atheists should not use purpose-type arguments at all. But they often seem to find it difficult to be consistent about this for some reason. (Why could this be?)
Human wickedness and evil
Rushkoff's view of the future is very rosy. But does he take human evil & wickedness seriously enough? You do not have to be a religious fundamentalist to see that there is a problem here - there is enough evidence in recent history. As the mathematician and philosopher Bertrand Russell said
It is in our hearts that the evil lies.

Or, as psychologist Carl Jung put it:
It is becoming more and more obvious that it is not starvation, not microbes, not cancer but man himself who is mankind's greatest danger.
But Rushkoff does not deal with our need to be rescued from ourselves.

Metaphorically speaking
When Rushkoff talks about evolution and Chaos theory, he is using metaphors, or pictures (although he might deny this...) For example, Chaos Theory is really a mathematical discipline. But Rushkoff takes some of the jargon, and some of the concepts, and applies them in a free-wheeling way to social change. There is nothing wrong with doing this - but "it ain't proof" of anything.
The same with evolution. Evolution is an idea in biology. Rushkoff applies it to social development. Human beings have evolved significantly within a single creature's lifespan, he says. Well... society may have changed a lot in a single lifetime, but this is not the same as evolution.

Fudging the facts
To make his point, Rushkoff just takes a free hand with historical facts. For example:
• Scientists like Isaac Newton, Robert Boyle, Lord Kelvin, and others, would have been really surprised to learn that "Religion managed to survive only by separating itself from science..."
• "We kill people like... Copernicus" - Well, we did not (kill Copernicus).
• He links the Renaissance with sailing round the world with the death of the idea of a God who is "up there" in the sky. But the Renaissance was a result of the re-discovery of Greek and Latin classics. It began in the 14th Century - Magellan did not sail round the world until the beginning of the 16th Century. And the ancients knew long ago that the Earth was a globe - Eratosthenes measured its diameter in 240 BC.
• Rushkoff uses the theory that the unborn baby in the womb goes through the stages of evolution of the human species - but this theory is now discredited.
• Rushkoff identifies technology with magic. He says that "Many of our technological advances - like radio crystals, fractals, and fuzzy logic - are based on ancient precognition of molecular structure, self-similarity, and the organic basis for intuition." But this just is not true to the facts of history.
I enjoyed reading this book, and wanted to agree with Rushkoff - but in the end, he lost credibility by playing fast and loose with the facts.
Vision quest?
One positive thing about "Children of Chaos" is that Rushkoff recognizes a spiritual side to our nature that we cannot ignore or repress. However inhuman the world is, however impossible to understand, we still look for meaning and purpose and relationship.
The Bible's explanation is that we are "made in the image of God" - personal, rational, spiritual and moral. Not only this, but we are made for a relationship with God.

Of course, many people have turned away from traditional religion as this has failed to meet this need. Instead, they have turned to eastern religions, New Age, and DIY "spiritualities" in a quest for reality.
Negative view of religion
Rushkoff has a negative view of religion - and a sympathetic view of the occult. He does not seem to think there is any reality behind the follower of Christ's belief in God. He says that we developed the idea of God to give us laws and boundaries to make us feel safe. For example, he says
We create and even experience supernatural events in order to cope with our own developing evolutionary abilities.
But this misses the point completely. The real question is whether in fact there is a God who is there. Rushkoff is enthusiastic for spirituality, but it's a spirituality which is not connected to any facts.
His view of traditional religions is very negative. He talks about "self-righteous religions", and centuries of "spiritual repression". This hostility towards the Church is combined with a positive attitude to occult practices such as tarot and I-ching.

Message misunderstood
Rushkoff has not understood the Bible's message. For example, he talks about the Christian view that the human being is a perfect form which can only be sullied by sex or corrupted by technology. This is not a Christian view. The Christian view is that sex is designed by God, and a good thing, and fun! It only becomes a bad thing when it is used in an inappropriate way - outside marriage.
In the same way, technology is not in itself corrupting. Rather, it is part of our God-given rationality and creativity. Yes, technology can lead to bad results, such as pollution - but this is a misuse of technology. It does not mean that technology itself is bad.
Rushkoff's whole view of Christianity seems to be that it is about earning our way into God's favor. But the reality is that we have gone badly astray, and God offers us mercy and forgiveness which we do not deserve, and which we cannot do anything to earn.

Evidence ignored
But the biggest problem with Rushkoff's view of Christianity is that he has ignored or distorted the facts. He has not engaged at all with the evidence from the natural creation, or from history, for the reality of the God of the Bible. He has just dismissed it by ridicule.
Rushkoff's media analysis is fascinating and his view of modern technology is gripping, but in the end his central idea fails because it does not match up to reality.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Συνεχίζω, που λέτε, και ψάχνω, ψάχνω,ψάχνω (δεν ήταν και τόσο βαρετό...) και ξαφνικά βρίσκω ακόμα ένα βιβλίο για τα children of Chaos (ακούγεται με περισσοτερο πρεστιζ έτσι) με άλλο συγγραφέα τώρα πολύ πρόσφατο...

Children of Chaos by Dave Duncan
(2006-05-31)
Tor Hardcover June 2006

Scottish-Canadian author Dave Duncan's latest offering is Children of Chaos, the first book in a fantasy duology dubbed "the Dodec books." This is a reference to the story's world Dodec, which is shaped like a dodecahedron. However, one should not assume that a story taking place on a twelve-sided die is a Dungeons & Dragons knockoff, as Children of Chaos places a greater emphasis on intrigue than action, with a little bit of humor thrown in for good measure.

Children of Chaos focuses upon two of the twelve faces on Dodec, Vigaelia and Florengia. Vigaelia is populated by a race of people Scandinavian in appearance and name, whereas Florengia is populated by a race of people Mediterranean in appearance and name. Although the two faces have some fundamental differences, they do share a common pantheon of gods called the Bright Ones. As is common with polytheistic cultures, each of the Bright Ones embodies different aspects of the physical world and their worshippers' daily lives. Thus, Weru is the god of storms and war, Veslih is the goddess of the hearth and home, Mayn is the goddess of wisdom, Anziel is the goddess of beauty, Ucr is the god of prosperity and abundance, and Xaran, the Mother of Lies, is the goddess of death.

Children of Chaos opens with the Vigaelian army, led by Stralg Hragson, at the gates of the Florengian city of Celebre. Piero, doge of Celebre, tries to save his defenseless city by offering his eldest child, eleven-year-old Dantio, as hostage. Stralg demands all four of Piero's children, and faced with no other choice, Piero acquiesces. Stralg takes the children and sends them to four different cities in Vigaelia.

Fifteen years pass. The Vigaelian empire, led by Stralg, his sister Saltaja, and his brothers Horold and Therek, continues to send forces over the alpine spine of the world separating Vigaelia and Florengia. However, Vigaelian casualties are increasing because Florengians trained to fight for the Vigaelian cause have rebelled against their masters. Even more disturbing, large numbers of Vigaelian soldiers are deserting before even crossing into Florengia. The Vigaelian empire is overreaching itself and collapsing under its own weight.

As Stralg's army in Florengia falls back to the strategically important Celebre, a new development arises: Piero, doge of Celebre, is dying. Saltaja Hragsdor, who rules Vigaelia in Stralg's absence, decides to replace Piero with one of his hostage children to act as a puppet ruler in Celebre. The eldest child, Dantio, died mysteriously in the intervening years, so she must choose one of the three remaining children: Piero's sons Benard and Orlando, and his daughter Fabia.

Benard Celebre, the eldest of the three, has become a worshipper of Anziel, goddess of beauty. He is a master artist and a romantic who cares little of politics. Orlando has become a Werist, or worshipper of Weru, and dreams of slaughtering Florengians as a soldier in the Vigaelian army. Fabia, the youngest, has not yet learned of her noble parentage, nor that her foster mother promised her to a particular goddess when Fabia was an infant.

Who will become the next leader of Celebre, and will he or she be a puppet ruler or a rebel? Which army will prevail, the Vigaelians or the Florengians, and is there a third army mustering for battle? What role will the gods play in all of this?

Children of Chaos establishes the world of Dodec and its principal characters with chapters narrated through the viewpoints of these characters, focusing on the Celebre children but also including Saltaja, Horold and Therek, Ingeld Narsdor, wife of Horold, and Horth Wigson, Fabia's foster father. This method of narration allows the reader to gradually learn about the politics of Dodec and see the Vigaelian-Florengian conflict from all sides. Although not all of the apparent "bad guys" in Children of Chaos are simply evil, there appears to be an underlying malevolent force at work that will likely be revealed fully in the concluding novel of the duology, titled Mother of Lies.

Piety is an important element of Children of Chaos, and serves as the moral framework of the story. The faithful are rewarded by their gods and the hubristic have things turn against them. The gods play a significant role in Children of Chaos, not actually appearing but instead manifesting themselves through a variety of divine interventions. For instance, Horth's financial prosperity is attributed to his worship of Ucr, and Ingeld, as a servant of Veslih, is able to see people and events from afar through the hearth's holy flames.

Much less subtle (alright, downright spectacular) are the Werists, who are able to "battleform," or transform partially or wholly into giant beasts such as cats, boars, bulls, bears, wolves, and birds. However, this gift from Weru comes with a price, as remaining in battleform for too long can result in problems when one "retroforms," or becomes human again. Duncan gives the cult of Weru the most attention of all the faiths in Dodec (followed by the Maynists, who act as unwilling accomplices to the Vigaelian political agenda), making the Werists the most interesting aspect of Children of Chaos, and the vivid imagery of Werists in battle could prove to be the most memorable part of this series.

In a recent interview in Locus Magazine, Duncan discussed the danger of mixing religion and politics, and this danger can be seen in Children of Chaos. The Vigaelian Empire is a product of the cult of Weru's ambition, and that same ambition is the cause of the crisis the Vigaelians now face. The Maynists' reluctance to use their seer-like abilities to help the Werists reflects the aversion to mixing religion and politics, and the Werists' chauvinism amounts to hubris in relation to the other gods. It will be interesting to see how this crisis is resolved in Mother of Lies. Duncan's views suggest that the story may end with harmony between public and private life and the cult of Weru's return to its place as just one of many religious groups. However, history has shown that when such a power vacuum is created, the void is often filled by another party that exercises the same abuses as that which was ousted. Will the Maynists, for all their protestations of political non-involvement, be liberators who usher in a return to religious parity, or will they be the next faction in control?

Children of Chaos is very readable, as Duncan keeps things at a quick pace through the intrigues and revelations while not taking things too seriously. Throughout Children of Chaos there is a sense of lightheartedness, as even in the most dangerous moments the characters are able to smile and crack the occasional joke. It makes for a very fun reading experience and prevents the book from wallowing in a sense of self-importance. The downside to Duncan's writing style is that the language occasionally slips into colloquialisms that don't quite fit the story. While an excessively formal English would not be appropriate for this story, the use of words such as "smooching" by a semi-omniscient narrator can be a bit jarring in their informality.

The story has several scenes that dance around adult content, with the more explicit stuff conveniently obscured by the little diamond shapes that mark passage breaks in the text. This, in addition to some detailed battle scenes, makes Children of Chaos less appropriate for small children, although teens and up should have no problem with it. After all, for all the politics and intrigue involved, it's ultimately a story about some teenage kids finding their place in this crazy twelve-sided world.

Children of Chaos establishes the principal characters and sets the stage for an exciting conflict between cultures, religions, and armies. As such, this first part works well as a stand-alone story while leaving much open for the concluding Mother of Lies. That being said, I think that the story may prove to work better as a single volume than as a duology. While Children of Chaos is an entertaining story in itself, for the most part it lays a groundwork for what promises to be an even more exciting and eventful second half. A volume twice the size of Children of Chaos's 350 pages would not be too ponderous, and with Duncan's writing style, would be a quick read. Of course, the bifurcation of stories into separate volumes can be the result of myriad considerations, often having to do not with actual content but instead with the economics of publishing. Perhaps a favorable reader response will result in a 700-page paperback volume containing the whole story.

In the meantime, readers can enjoy this first part of the Dodec duology, and look forward to next spring, when Mother of Lies will be published. For imaginative escapism with enough substance to satisfy that damned rational part of your brain, I recommend Children of Chaos. AEE!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

3η και τελευταία (ελπίζω) ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ δημοσίευση και πια είπα να αφήσω τα βιβλία... "Βρε", λεω στον εαυτό μου, "δεν ψάχνεις και για κάτι πιο πολιτιστικο? Μια μουσική, ένα θέτρο, ένα κάτι βρε παιδί μου" και μπαμ! Να'το!! Μια ταινία! Βέβαια, ταινία ακριβώς μμμμμμμμ δεν την λές, εκτός αν το αγαπημένο σου τραγούδι είναι το άστα τα μαλλάκια σου και ο έρωτας της ζωής σου είναι η Σοφία Βέμπο! Σας μεταφέρω στον χρόνο κάπου γύρω στο 1950... Που σας πάω? Αντε τυχερούλικα!!! Γαλλια!!! και καθώς περιπλνιόμαστε γύρω απο την σαν Ζελιζε (αν το λέω σωστά) βρίσκουμαι τί?Έναν κινηματογράφο!τί παίζει εκείνη την ημέρα? Γιαααααααα δεσ'τε:

Children of Chaos (1950)
Director: Leo Joannon
Cast: Janine Darcey, Serge Reggiani
Rating: NR

Review Summary
French director Leo Joannon, the man who made such a mess of the valedictory Laurel & Hardy vehicle Atoll K, proved that he could direct after all in Children of Chaos. Essentially a Gallic variation on Boys Town, the film concentrates on a boy's reformatory. Jean-Victor (Rene Darcy), himself a reform-school alumnus, is put in charge of a rehabilitation center. It is Jean-Victor's hope that he can give his charges the breaks he never received. His toughest reclamation job is Jorisse (Serge Reggiani), a seemingly ungovernable delinquent. When distributed in the U.S., Children of Chaos was marred by several censorial deletions which wreaked havoc on the film's continuity. ~ Hal Erickson, All
Title: Children of Chaos
Running Time: 91 Minutes
Country: France

Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω απο αυτό είναι οτι... δεν κολλάει με το στόχο του να βρούμε τα children of Chaos! Απλα ήθελα και εσείς να δείτε Γαλλικό κινηματογράφο!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 05, 2008 6:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Aπό τα λίγα που κατάλαβα υπάρχουν σε διάφορα σημεία τού κόσμου κάποιοι που κίνουνται μέσω χάους, σωστά; :roll:

Τό θέμα είναι τώρα την χρησιμοποιούν εώς λέξη - ιχω δύναμης η ως μαγικοθρησκευτική εννοία; :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: