Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΕΝΟΧΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 26, 2008 4:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΕΝΟΧΗ

Λύπη, αλήθεια τι μεγάλη παγίδα στις σχέσεις μας με τους ανθρώπους; Τι τεράστια τροχοπέδη, όπου η λειτουργία της είναι ανασταλτική σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας. Είναι εκείνο το πονηρό τρυπάκι, που μπαίνοντας σε αυτό, αφήνει μια παράξενη γεύση στο στόμα και αποπνέει μόνο καθαρή ενοχή.

Η λύπη, ως γνήσια μητέρα της, αφήνει όλη τη βρωμοδουλειά για την κόρη της. Της επιτρέπει, σαν αρουραίος που είναι, όλες εκείνες τις υπόγειες διαδρομές, ροκανίζοντας τα τρυφερά κομμάτια της ψυχής μας. Την αφήνει να διεισδύσει πονηρά στα απόκρυφα μέρη του μυαλού μας, δημιουργώντας πληγές στα συναισθήματά μας. Έτσι, λύπη και ενοχή, κολλητές από τη φύση τους, συγγενείς εξ αίματος από τη γέννησή τους, έχουν μάθει να λειτουργούν ύπουλα στα χωράφια της καρδιάς μας.

Λύπη για τη κατάντια του συνανθρώπου σου που από επιλογή του έγινε, ενοχή εσύ που δεν γίνεσαι αρωγός του. Λύπη για τη μιζέρια του κόσμου, που από κακούς χειρισμούς του έφθασε, ενοχή εσύ που δεν είσαι η κοινωνική του πρόνοια. Λύπη για την οικονομική ανέχεια του αδελφού σου, που από μοιραίους υπολογισμούς του κατέρρευσε, ενοχή εσύ που αρνείσαι να γίνεις η αδελφή του ελέους του.

Λύπη... Λύπη... Λύπη αχ! Μέγα αμάρτημα είσαι!

Ειλικρινά, απ’ όσα χρόνια κουβαλάει η πλάτη μου και απ’ όσες μέρες μετράει το μυαλό μου, η αποτοξίνωσή μου από τη λύπη - ενοχή ήταν από τις πιο σοβαρές υπερβάσεις της ζωής μου, μία από τις πιο σημαντικές της απαλλαγές.

Την εποχή που έπαιρνα διαζύγιο από αυτές ήρθε και πήρε τη θέση τους, ένα γνήσιο και ατόφιο συναίσθημα, η «Συμπόνια». Γυμνή από συγγενείς, συνεπής στις εκδηλώσεις της, ειλικρινής στη σχέση της με την ψυχή μου, αφήνοντάς την να φωλιάσει ανεπιφύλακτα. Η καθαρότητα και ο υγιής τρόπος αντιμετώπισής της με έκανε να της επιτρέψω να μετακομίσει μόνιμα στην καρδιά μου.

Πράγματι, σήμερα Συμπονώ, δεν Λυπάμαι. Συμπονώ από καρδιάς όσους και όσα με χρειάζονται χωρίς να αφήνουν έναν κακό απόηχο στο πέρασμά τους. Να μπορώ να δίνω και να δίνομαι (πάντα με διάκριση) χωρίς να μου αφήνουν εκείνη την περίεργη γεύση του παρελθόντος. Είναι εκείνη η υγιής αίσθηση, που δίνει αυτό το συναίσθημα, όπου να μπορείς να μοιράζεσαι τον πόνο του κόσμου, να συμπάσχεις την ώρα που το βιώνεις, ενώ, παράλληλα, γυρνώντας σπίτι σου και βάζοντας το κλειδί σου στην πόρτα, να έχεις ήδη αποστασιοποιηθεί, κρατώντας μόνο το καλό κομμάτι της εξομολόγησης.

ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 2:16 am 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίο θέμα!

Ας δούμε τι μας λέει ο OSHO για τη λύπη και την ενοχή.

Όλοι μας θέλουμε να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι, με περισσότερη Αγάπη, περισσότερη επίγνωση, πιο κοντά στον εαυτό μας. Όταν, όμως, τιμωρούμε τον εαυτό μας για τις αποτυχίες μας νιώθοντας ενοχές, τότε παγιδευόμαστε σ' έναν κύκλο απελπισίας και απογοήτευσης, ο οποίος μας στερεί κάθε δυνατότητα διαύγειας για τον εαυτό μας και τις καταστάσεις που συναντάμε.

Πώς να ζήσεις χαρούμενα; Γίνεται αδύνατον να απολαύσεις τη ζωή. Γίνεσαι βαρύς, φορτωμένος. Οι ενοχές σου πλακώνουν το στήθος σα βράχος, σε λιώνουν...

Είσαι μια χαρά έτσι όπως είσαι και είναι απόλυτα φυσικό να ξεστρατίζεις κάπου - κάπου.

Μάθε απ' αυτό, προχώρα και αξιοποίησε το μάθημα για να μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος...

Οι στιγμές μεγάλης λύπης, έχουν το δυναμικό να γίνουν στιγμές μεγάλης μεταμόρφωσης!

Για να γίνει, όμως, η μεταμόρφωση πρέπει να πάμε βαθιά, στις ίδιες τις ρίζες του πόνου μας και να τον βιώσουμε όπως είναι, χωρίς επικρίσεις ή αυτολύπηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 21, 2009 2:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Πολύ ενδιαφέρον... και επίκαιρο θέμα!

Στην εποχή που ζούμε, που τα πάντα έχουν καταπατηθεί και ισοπεδωθεί, αναρωτιέμαι.... έχει, άραγε, ο κόσμος τύψεις, έχει ενοχές; Και μιλάω, γενικά, χωρίς να συμπεριλαμβάνω εμάς... τους σκεπτόμενους ανθρώπους....

Έχω παρατηρήσει μέσα από τη δουλειά μου και την προσωπική μου εμπειρία ότι αυτά τα δύο στοιχεία λίγο πια απασχολούν τον περισσότερο κόσμο... Ο καθένας κοιτάει να περνάει καλά, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΛΑ... καταπατώντας συναισθήματα και ηθικές αξίες.....

Τώρα... για μας τους λίγους, που το ζητούμενό μας είναι η εξέλιξή μας, η εξέλιξη της ψυχής μας, πιστεύω ότι οι τύψεις και οι ενοχές είναι ένα έναυσμα, μία ώθηση για να προχωρήσουμε μπροστά, για να μάθουμε μέσα από τα λάθη μας και για να μην τα επαναλάβουμε ξανά....

Οι εξελιγμένες ψυχές έχουν απόλυτη συναίσθηση των πράξεών τους. Άρα, δεν τίθεται λόγος για "κατώτερα", γήινα συναισθήματα...

Ακόμα και οι άγουρες ψυχές, πρέπει να κάνουν λάθη... για να μάθουν.... Σημαντικός γνώμονας για την εξελικτική τους πορεία....

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Απαλλαγείτε από τους φόβους σας, τις ενοχές και τις τύψεις σας... Λέγεται, ότι αποτελούν προ-καρκινικό σύμπτωμα.... Γεμίστε την καρδιά σας με αγάπη... τη Θεϊκή, αυτή, Πανάκεια... που τα γιατρεύει ΟΛΑ....

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2009 1:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος
Άβαταρ μέλους

Γεια σας και από εμένα!

Διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις με ενδιαφέρον, γιατί είναι ένα θέμα που με είχε προβληματίσει ανά καιρούς.

Πολλές φορές πήρα λάθος αποφάσεις ή έκανα διάφορες κινήσεις από καθαρή λύπη και ενοχή. Τώρα το καταλαβαίνω, αλλά ποτέ δεν είναι αργά, όλοι μας παθαίνουμε... και μαθαίνουμε!

Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι πολλοί Πατέρες, μοναχοί κ.λ.π. "χάθηκαν" μέσα από τη λύπη τους. Το πονηρό, δηλαδή, τους δοκίμασε εκεί.

Αν το καλοσκεφθείτε, η λύπη και η ενοχή είναι παγίδες που μπορεί πολύ εύκολα να μας αποτρέψουν από τους στόχους μας, το έργο μας και την αποστολή μας.

Συγχαρητήρια για το θέμα! :clap: :clap: :clap: :clap:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΕΝΟΧΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 09, 2014 2:05 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Κάποτε ο Carlos Castaneda βρέθηκε με τον Δον Χουάν σε μία πόλη του Μεξικού. Καθώς περπατούσαν στο δρόμο συνάντησαν κάποια άπορα παιδάκια... άλλα ζητιάνευαν και άλλα έκαναν δουλειές "του ποδαριού" για να επιζήσουν. Λέει τότε ο Castaneda στο δάσκαλο του "Αχ... πόσο τα λυπάμαι αυτά τα καημένα τα παιδάκια"... και ο Δον Χουάν του απαντά "Αυτά, είναι πιο τυχερά από εσένα, γιατί τους δίνεται η δυνατότητα να εξελιχθούν πιο γρήγορα"!

Στο Σύμπαν τίποτα δεν γίνεται τυχαία... Όλα είναι αλληλένδετα! Πολλές φορές έρχονται ψυχές που έχουν διαλέξει να εξελιχθούν μέσα από "δύσκολες" εμπειρίες. Η φιλανθρωπία και η ελεημοσύνη είναι ευγενικά συναισθήματα. Όλοι δοκιμαζόμαστε! Και οι ψυχές που διάλεξαν τις "δύσκολες" αυτές εμπειρίες αλλά και οι άλλες που νιώθουν το αίσθημα της Συμπόνιας, που δεν μένουν ανεπηρέαστες από αυτές τις ψυχές.

Πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να προσθέσω κάτι. Άλλο η Συμπόνια και άλλο η Λύπη. Η Συμπόνια είναι απόρροια της Συμπαντικής, ανώτερης Αγάπης. Η Λύπη είναι απόρροια των γήινων μας συναισθημάτων. Οι σοφοί δάσκαλοι διδάσκουν ότι δεν επιτρέπεται να λυπόμαστε, γιατί έτσι αμφισβητούμε τη Θεία Θέληση και το Συμπαντικό σχέδιο της εξέλιξης της κάθε ψυχής στη γη. Άρα, δεν έχουμε δικαίωμα να προσευχόμαστε για κάποιον, για να τον απαλλάξουμε από τα καρμικά του μαθήματα. Μπορούμε, όμως, να παρακαλέσουμε τη Συμπαντική Δύναμη να του δίνει φώτιση και κουράγιο να αντέξει τις δοκιμασίες της ζωής και μπορέσει να λάβει πιο γρήγορα τα μαθήματά του!

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: