Εν Δελφοίς Έψιλον! ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΕΛ!

ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 61 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: 2012 ΜΕΤΑ ΤΙ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 12:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
Ξέχασα να γράψω αρχικά πως πολλοί εικάζουν (και συντάσσομαι μαζί τους) ότι η αλλαγή που αναμένεται μετά το 2012 θα είναι ενεργειακή δηλαδή θα αλλάξουν τα πνευματικά επίπεδα θα υπάρξει αναβάθμιση, εξέλιξη ψυχική ώστε να ξεκινήσει πάλι μιά μακρά περίοδος προετοιμασίας για να ξαναβρεί η ανθρωπότητα τον χαμένο Παρέδεισο. Ισως αυτή την αλλαγή εννοούσε ο Χριστός λέγοντας: οι έσχατοι έσονται πρώτοι και οι πρώτοι έσονται έσχατοι.

ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΥΜΝΟΥΣΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΝ ΕΚΔΙΩΞΑΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝ.
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ? ΓΙΑΤΙ?
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ NWO.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ - ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗ. ΣΩΣΤΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ.

3ΙΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 1:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Γειά σε όλους.. Ας μη πηγαίνουμε παιδιά το θέμα σε μεταφυσικά και πνευματικά επίπεδα.. Ας εξετάσουμε πρώτα το ενδεχόμενο μιας φυσικής καταστροφής όπως αυτή θα προέκυπτε μέσα απο επιστημονικά δεδομένα.. πχ η NASA και διάφορα ερευνητικά κέντρα έχουν βρεί ότι το 2012 οι πλανήτες θα βρίσκονται σε μια σπάνια ευθυγράμμιση.. Όπως λέμε οτι στις ταδε του μηνός θα έχει εκλειψη σελήνης και όντως έτσι γίνεται γιατί η επιστήμη μπορεί να το εξηγήσει γιατί να μη πιστέψουμε και ότι όντως κάτι διαφορετικό θα γίνει τότε στο γαλαξία μας?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 2:07 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Vorhor έγραψε:
Γειά σε όλους.. Ας μη πηγαίνουμε παιδιά το θέμα σε μεταφυσικά και πνευματικά επίπεδα.. Ας εξετάσουμε πρώτα το ενδεχόμενο μιας φυσικής καταστροφής όπως αυτή θα προέκυπτε μέσα απο επιστημονικά δεδομένα.. πχ η NASA και διάφορα ερευνητικά κέντρα έχουν βρεί ότι το 2012 οι πλανήτες θα βρίσκονται σε μια σπάνια ευθυγράμμιση.. Όπως λέμε οτι στις ταδε του μηνός θα έχει εκλειψη σελήνης και όντως έτσι γίνεται γιατί η επιστήμη μπορεί να το εξηγήσει γιατί να μη πιστέψουμε και ότι όντως κάτι διαφορετικό θα γίνει τότε στο γαλαξία μας?

Καλώς ήρθες Vorhor!

Μη ξεχάσεις να μας συστηθείς στην ανάλογη ενότητα!

Πολλά έχουν λεχθεί γι' αυτή τη "σπάνια" ευθυγράμμιση... αλλά μάλλον στα λόγια θα μείνουν...

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 2:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ VIDEO

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r75pXWJTCAs&feature=player_embedded[/youtube]

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ.
My conclusion is that a new period of 13 baktuns in the Long Count of the Maya probably begins on 21 December 2012, but that we should not expect any special phenomena in the sky that are tied to that beginning.

It seems unlikely to me that the Maya tried to design their Long Count in such a way that the new period would start on a southern solstice in the middle of the Milky Way in their distant future, though it is not impossible.

If the Maya did design their Long Count with that conjunction in mind, then I do not think that they had enough knowledge to be able to predict the correct day of the conjunction accurately to better than a few dozen years, so if any special phenomena could be expected on the exact day of the conjunction, then they would probably not be visible on (or not visible just one) 21 December 2012.

I think that the beginning of a new period in the Long Count of the Maya in 2012 is just as unimportant as the 6000th anniversary of the Biblical creation date (celebrated in 1996), or the planetary conjunction of May 2000, or all kinds of past dates for which the end of the world had been predicted. Someone who did not hear about the prediction in advance would not have noticed anything special on those dates, and I predict that December 2012 will be like that as well.

The only effects that can be expected associated with the conjunction of 21 December 2012 have to do with the attention that people draw to that conjunction and date. If people expect that unusual things will happen on a certain date, then on that date they'll behave differently than usual, and that in itself is already an unusual thing. In this way they can fulfill their own expectations.
http://www.astro.uu.nl/~strous/AA/en/2012.html

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΥΘΗΓΡΑΜΜΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.
ΨΑΞΤΕ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ.

3ΙΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 2:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ με τον 3IE ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλα.. είδα και το link που παρέθεσες ...περιέχει αρκετά αστρονομικά στοιχεία (και όχι αστρολογικά όπως ο προηγόυμενος χάρτης που αναρτήθηκε) τα οποία όμως βγάζουν στο συμπέρασμα ότι όντως θα υπάρξει μια σπανια ευθυγράμιση, την οποία όντως γνώριζαν οι Mayas... όμως δεν είχαν τη γνώση και τα μεσα να προσδιορίσουν με ακρίβεια ημέρας... επίσης αναφέρεται ότι η διαδικασια ευθυγράμισης θα διαρκέσει μια μεγάλη περίοδο... αρα ίσως να μην ισχύει τόσο η συγκεκριμενοποίηση της ημερομηνίας των mayas... Μπορεί δηλαδή να εκδηλωθεί καποιο φαινόμενο μεσα σε αυτη την περίοδο και η ημερομηνία να μην είναι ακριβης...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 3:05 am 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Γεια σας καλοί μου φίλοι

Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας και όλες άξιες προς μελέτη.

Vorhor έγραψε:
Συμφωνώ με τον 3IE ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλα.. είδα και το link που παρέθεσες ...περιέχει αρκετά αστρονομικά στοιχεία (και όχι αστρολογικά όπως ο προηγόυμενος χάρτης που αναρτήθηκε) τα οποία όμως βγάζουν στο συμπέρασμα ότι όντως θα υπάρξει μια σπανια ευθυγράμιση, την οποία όντως γνώριζαν οι Mayas... όμως δεν είχαν τη γνώση και τα μεσα να προσδιορίσουν με ακρίβεια ημέρας... επίσης αναφέρεται ότι η διαδικασια ευθυγράμισης θα διαρκέσει μια μεγάλη περίοδο... αρα ίσως να μην ισχύει τόσο η συγκεκριμενοποίηση της ημερομηνίας των mayas... Μπορεί δηλαδή να εκδηλωθεί καποιο φαινόμενο μεσα σε αυτη την περίοδο και η ημερομηνία να μην είναι ακριβης...

Έχω διαβάσει το βιβλίο των Μάγιας! Οι παρατηρήσεις τους φαίνονται αξιόλογες!

Χωρίς να είμαι ειδήμων στην Αστρολογία, δε νομίζω ότι υπάρχει καμία διαφορά στη θέση των πλανητών και στην παρατήρησή τους, είτε αυτή γίνεται από την Αστρονομία, είτε από την Αστρολογία!

Και απ' ότι γνωρίζω οι πλανήτες μετακινούνται, πως θα σταθούν τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα στον ουρανό;;;

Για την αντιστροφή των πόλων έχω ακούσει και το θεωρώ πολύ πιθανό!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 3:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

space heart έγραψε:
Και απ' ότι γνωρίζω οι πλανήτες μετακινούνται, πως θα σταθούν τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα στον ουρανό;;;

Σωστη η απορία σου! Δεν είπα οτι θα μείνουν ακίνητοι σε καποια θέση... Απλά στο Link που διάβασα ανέφερε ότι η διαδικασία αυτη θα διαρκέσει αρκετά χρόνια... Οπότε σκέφτηκα ότι είναι πιθανόν η ημερομηνία που δίνουν Οι Μαγιας να μην είναι ακριβής... Μπορεί μεσα σε ένα διάστημα 2-3 χρόνων να γίνει κάτι...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 3:32 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ-ΝΟΜΙΑ, ΦΥΣΙΚΗ
ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ LINK ΑΛΛΟ ΕΝΑ VIDEO
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bQe2WWaRuvI&feature=player_embedded[/youtube]

ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΑΠΟΨΕ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ
ΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ
ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΜΑΣ
ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

3ΙΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 6:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΑΝΕΜΕΛΟΣ, ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ. ΛΕΩ ΠΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΚΤΩ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΞΕΣΚΟΝΙΖΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΕΜΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΑ ΜΟΥ.

ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΓΥΡΩ ΜΟΥ...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΑΙΣΘΗΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ. ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. ΟΝΤΑ ΑΛΛΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ Η ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΗΣΩ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ΟΛΟ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.

ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ VIDEO ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΤΕΣ ADD ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΟ ΤΟΥΣ.

3ΙΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 03, 2009 11:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

3IE έγραψε:
ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ VIDEO ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΤΕΣ ADD ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΟ ΤΟΥΣ.

Συμφωνώ!

Δεν είναι, όμως, μόνο οι εξωγήινοι αυτοί που τρέφονται από εμάς, υπάρχουν και άλλοι...

Ρίξε μια ματιά στο θέμα "ΙΝΚΟΥΜΠΟΥΣ - ΣΟΥΚΟΥΜΠΟΥΣ", έχω κάνει μία εκτεταμένη αναφορά εκεί.

Είμαστε όλοι εδώ και τίποτα δεν μας σκιάζει.. Με όπλο την Αγάπη μας η ώρα πλησιάζει!
Είμαστε όλοι εδώ, Ουράνιοι απεσταλμένοι... Το δίκιο για να φέρουμε σε όλη την Οικουμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 20, 2009 12:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Την αίσθηση αυτή την έχω εδώ και χρόνια και έχει γίνει ακόμα πιο έντονη τον τελευταίο καιρό. Δεν ξέρω... αλλά κάθε μέρα που ξυπνάω, έχω μία αδιόρατη ανησυχία, σαν κάτι να μην πηγαίνει καλά. Κατά την διάρκεια της ημέρας, αυτό σιγά - σιγά φεύγει...

Μου φαίνεται ότι έχουμε μπει ήδη στα πράγματα, ο νους μας δεν το κατανοεί, αλλά η ψυχή μας το γνωρίζει...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 20, 2009 1:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Προσωπικα νιωθω πως οι αλλαγες απο δω και περα θα ναι ραγδαιες και απροσμενες. Υπαρχει κατι το αρνητικο στην ατμοσφαιρα και βλεπω πως πολλοι εχουμε την ιδια αισθηση. Εγω νιωθω επισης πως βρισκομαστε σε τροχια μη αναστρεψιμης καταστασης μακαρι να κανω λαθος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 20, 2009 4:28 am 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Lightworker έγραψε:
Την αίσθηση αυτή την έχω εδώ και χρόνια και έχει γίνει ακόμα πιο έντονη τον τελευταίο καιρό. Δεν ξέρω... αλλά κάθε μέρα που ξυπνάω, έχω μία αδιόρατη ανησυχία, σαν κάτι να μην πηγαίνει καλά. Κατά την διάρκεια της ημέρας, αυτό σιγά - σιγά φεύγει...

Μου φαίνεται ότι έχουμε μπει ήδη στα πράγματα, ο νους μας δεν το κατανοεί, αλλά η ψυχή μας το γνωρίζει...

anabela έγραψε:
προσωπικα νιωθω πως οι αλλαγες απο δω και περα θα ναι ραγδαιες και απροσμενες. Υπαρχει κατι το αρνητικο στην ατμοσφαιρα και βλεπω πως πολλοι εχουμε την ιδια αισθηση. Εγω νιωθω επισης πως βρισκομαστε σε τροχια μη αναστρεψιμης καταστασης μακαρι να κανω λαθος.

Συμφωνώ και με τους δύο καλοί μου φίλοι!

Την ίδια αίσθηση έχω και εγώ και πολλές φορές με κάνει να νιώθω άβολα, ενώ εξωτερικά, όλα είναι ήσυχα και καλά...

Πιστεύω ότι έχουμε μπει για τα καλά σε μία τροχιά μη αναστρέψιμης κατάστασης....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 17, 2009 2:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοί φίλοι

Κοίταξα τις ημερομηνίες 11/5/2012, 23/4/2016, 3/6/2010 και πραγματικά δείχνουν πολύ ενδιαφέρουσες!

ΓΙΑ 2010

Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΣΤΙΝ = ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ = ΤΡΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ = ΤΡΕΙΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΕΚΑ

Στην ημερομηνία αυτή έχουμε έντονες όψεις με Άρη, Ερμή, Σελήνη και Ποσειδώνα. Επίσης, ο Ουρανός κάνει στενή όψη με το Δία και τα δύο βρίσκονται απέναντι από τον Κρόνο.

Κρόνος = φορέας εξουσίας, κράτος κ.λ.π.
Άρης = βία, επιθετικές ενέργειες, καταστροφές
Σελήνη = ψυχή, οικογένεια, ρίζες, παρελθόν, εστία
Ερμής = μετακινήσεις, μέσα ενημέρωσης κ.λ.π.
Ποσειδώνας = απώλειες, ψευδαίσθηση, κατάλυση, διάλυση
Δίας = αύξηση, επέκταση
Ουρανός = απρόβλεπτες καταστάσεις, πολιτικά συστήματα, επανάσταση

Το άξιο λόγου σε αυτή την ημερομηνία είναι ότι έχουμε: Σελήνη 26 μοίρες του Υδροχόου, Λιλίθ (μαύρη Σελήνη) 27 μοίρες του Υδροχόου και Ποσειδώνα 28 μοίρες του Υδροχόου και ο Άρης βρίσκεται απέναντι στις 28 μοίρες του Λέοντα (οι υπολογισμοί μου έγιναν περίπου στις 12 το μεσημέρι).

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ = Ο ΣΑΡΚΩΘΕΙΣ ΕΚ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΓΙΟΥ = ΕΙΚΟΣΙΤΡΕΙΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΕΚΑΕΞΙ = ΕΝΤΕΚΑ ΜΑΙΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

Κάθετος Λεκτικά
14235 Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΩΝ ΕΨΙΛΟΝ = ΕΝΤΕΚΑ ΜΑΙΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

Και η ημερομηνία αυτή περιέχει ενδιαφέρουσες όψεις: Δυσαρμονική όψη με Άρη και Δεσμούς της Σελήνης σε όψη αντίθεσης με το Ποσειδώνα ο οποίος κάνει και αυτός δυσαρμονική όψη με τους Δεσμούς της Σελήνης (δηλαδή κάτι "γραμμένο"). Επίσης, έχουμε μία στενή όψη του Πλούτωνα με το Vertex (μοιρικά ακριβή, και τα δύο στις 9 μοίρες του Αιγόκερου (αυτό για τις 12 το μεσημέρι).

Ακόμα έχουμε μία στενή όψη του Ήλιου με το Δία.

Η ημερομηνία 23/4/2016, δείχνει και αυτή ιδιαίτερα σημαντική! Έχουμε πολλές στενές και δυσαρμονικές όψεις, ειδικά με Άρη, Κρόνο, Πλούτωνα και Ποσειδώνα! Επίσης, ο Δίας βρίσκεται απέναντι από τον Ποσειδώνα = αύξηση απωλειών, καταλύσεων κ.λ.π. και ο Πλούτωνας κάνει δυσαρμονική όψη με τον Ουρανό (ξαφνικά και ακραία γεγονότα).

Αυτή είναι μία γενική ανάλυση. Τα πράγματα δεν δείχνουν ελπιδοφόρα, ειδικά αν κοιτάξεις σε βάθος!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 8:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Προς επίρρωσιν των λεξαριθμηκών αποτελεσμάτων θ' αναφέρω ενδεικτικά ότι η φράσις Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΗΛΘΕΝ δίδει τί άλλο; 2012... Τώρα όσον αφορά τους ουρανώθεν πεμφθέντας ιντιγκο και το έργο των έχω να τονίσω πως καί αυτοί οι <<άνθρωποι>> υποσπανίζονται βοηθείας καί καθοδηγήσεως διατί ουδείς εξ υμών δέν εσκέφθη τί θά εγένετο αν αυτά τά παιδιά εδιδάσκοντο εξ απαλών ονύχων τή διαφθοράν, τήν ανηθικότητα καί τήν πρός άγραν τού ιδιοτελούς συμφέροντος χρήσιν τών δυνάμεών τών! Καί όσον αφορά τώρα διά τη νέαν Ατλαντίδα, ήγουν την Αμερικήν, τά πράγμτα εισίν αυτόδηλα.

Αποκλείεται αυτή η νέα τάξις ανθρώπων μετά υψηλού πνευματικού εκτοπίσματος καί ασυλλήπτων δυνάμεων νά έλκει τό γένος της από εκεί!! Έλθετε τώρα! Αυτά εισίν παραμυθάκια καί προπαγάνδα τού πιο αντιπνευματικού, όθεν καί ανθελληνιστικού, κράτους του κόσμου ημών. Κακά τά ψέματα. Όπως τόσους αιώνας ούτω καί νύν η σωτηρία ελεύσεται εκ τής ΕΛλάδος. Άρα τά περί ών ο λόγος ιντιγκο εισίν ΈΛληνες! Τέλος διά τό 2012 τό 3ο διαστημόπλοιον τής περιλαλήτου μάχης ΕΛλήνων τε καί Αντλάντων έρχεται...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 22, 2009 7:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Γίνεται! Τι να σου πω; Εγώ δεν σε ξέρω πάντως (τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι πιστεύω! Μετά ποιός ξέρει!). Τώρα για τον τρόπον γραφης μου θέλω να πω ότι εκτελώ εντολές άνωθεν γράφων έτσι αλλά θα προσπαθήσω να το περιστείλω όσο μπορώ! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 22, 2009 7:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Αλάλου έγραψε:
Γίνεται! Τι να σου πω; Εγώ δεν σε ξέρω πάντως (τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι πιστεύω! Μετά ποιός ξέρει!). Τώρα για τον τρόπον γραφης μου θέλω να πω ότι εκτελώ εντολές άνωθεν γράφων έτσι αλλά θα προσπαθήσω να το περιστείλω όσο μπορώ! :wink:

Φίλε/η Αλάλου

Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας!

Μη ξεχάσεις να μας συστηθείς στην ανάλογη ενότητα στον ιστό "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ".

Επάνω σε αυτό που γράφεις, έχεις δίκιο. Πολλές φορές οι Άνωθεν χρησιμοποιούν αυτή τη γλώσσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 21, 2009 6:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Άβαταρ μέλους

Πριν λιγο βρηκα αυτες τις δ/νσεις και τις ανεβαζω στο φορουμ ..........

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D.htm

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D1.htm

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D2.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 23, 2009 1:37 am 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Λοιπον διαβασα τα λινκ που παρεθεσε η φιλη Dragina και εχω καποιες αποριες.. Αν λοιπον η πεμπτη διασταση τς γης ειναι τοσο ομορφη τοτε γατι ολοι μιλουν περι συντελειας του κοσμου? θα πρεπε να ειναι εποχη που ολοι θα αναμεναμε με χαρα. επισης πως μπορουμε να ξερουμε αν ολα οσα αναφερει αυτος ο κυριος για επαφες με εξωγηινους ειναι αληθεια?
Δεν καταλαβα επισης πως ακρβως θα περιελθουμε στην 5η αυτη διασταση?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 23, 2009 1:48 am 
Χωρίς σύνδεση
Συντονιστής
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

anabela έγραψε:
Λοιπον διαβασα τα λινκ που παρεθεσε η φιλη Dragina και εχω καποιες αποριες.. Αν λοιπον η πεμπτη διασταση τς γης ειναι τοσο ομορφη τοτε γατι ολοι μιλουν περι συντελειας του κοσμου? θα πρεπε να ειναι εποχη που ολοι θα αναμεναμε με χαρα. επισης πως μπορουμε να ξερουμε αν ολα οσα αναφερει αυτος ο κυριος για επαφες με εξωγηινους ειναι αληθεια?
Δεν καταλαβα επισης πως ακρβως θα περιελθουμε στην 5η αυτη διασταση?

Καλή μου φίλη anabela

Πολύ λογικές οι απορίες σου συμφωνώ μαζί σου.

Το θέμα εδώ δεν είναι αν μιλάει ο κύριος αυτός με εξωγήινους (γιατί αυτό μπορεί να επιτευχθεί με έναν διαλογισμό, με μία αυτόματη γραφή κ.λ.π.), αλλά ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ, με θετικούς ή αρνητικούς;;;

Και κατά πόσο οι πληροφορίες που του δίδονται είναι οι σωστές;;;

Ιδού η απορία!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 03, 2009 1:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Βρήκα αυτό... διαβάζετε προσεκτικά τα παρακάτω και θυμηθείτε τα λόια του Χριστού μας, μην πλανηθείτε, η αλήθεια θα φανερωθεί αργά η γρήγορα, στην καρδιία που την ζητα...

ΔΑΙΜΟΝΕΣ

"τοι μεν δαίμονες αγνοί επιχθόνιοι τελέθουσιν

εσθλοί, αλεξίκακοι, φύλακες θνητών ανθρώπων"

(Ησίοδος, "Έργα και Ημέραι", 122-123)

Κατά τον Ησίοδο οι μακάριες υπάρξεις του Χρυσού Γένους, μετά

την ολοκλήρωση του εκατοντάδων ετών βίου τους, απέθνησκον ή μάλλον

εκοιμώντο γινόμενοι δαίμονες (σήμερα θα λέγαμε "άγγελοι", καθ' ότι η

λέξη δαίμων έχει κακοποιηθεί βαναύσως) επιχθόνιοι (επί της γης, όχι

στον ’δη), φύλακες αγαθοί των ανθρώπων.

Κατά την αρχαιοελληνική αντίληψη τα ζώντα όντα ταξινομούνται σε

5 βασικά επίπεδα: θηρία, άνθρωποι, ήρωες, δαίμονες, θεοί. (Όλη η

φύση είναι ζώσα πάντως). Οι δαίμονες είναι προστάτες και καθοδηγητές

των ανθρώπων και σύνδεσμος με τους θεούς. (Στην Ορθόδοξη Παράδοση

έχουμε τους αγίους και τους αγγέλους· το ίδιο ακριβώς δηλαδή.)

Ο Θαλής ο Μιλήσιος λέγει "τον κόσμον έμψυχον και δαιμόνων πλήρη"

(Διογένης Λαέρτιος, "Βίοι Φιλοσόφων", Α 27).

Η Διοτίμα αποκαλύπτει στον Σωκράτη: "Το δαιμόνιον ... ερμηνεύον και

διαπορθμεύον θεοίς τα παρ' ανθρώπων και ανθρώποις τα παρά θεών, ... εν

μέσωι δε ον αμφοτέρων συμπληροί, ώστε το παν αυτώι συνδεδέσθαι. Δια

τούτου και η μαντική πάσα χωρεί ... Θεός δε ανθρώπωι ου μείγνυται,

αλλά δια τούτου πάσα εστίν η ομιλία και η διάλεκτος θεοίς προς

ανθρώπους. ... Ούτοι δη οι δαίμονες πολλοί και παντοδαποί εισίν."

(Πλάτων, "Συμπόσιον", Steph. σελ. 202e-203a)

Ο Πλούταρχος γράφει ότι η ένθεος μαντική διεξάγεται δια των

δαιμόνων και καταγγέλλει ότι σε περιβάλλον ασεβίας "Αιδώς και Νέμεσις

τον ανθρώπινον βίον απολελοίπασιν, αλλά και πρόνοια θεών συσκευασαμένη

τα χρηστήρια πανταχόθεν οίχεται" ("Περί των εκλελοιπότων χρηστηρίων",

413 A). Οι δαίμονες παίρνουν την μαντική με τις αποσκευές τους και

φεύγουν, γράφει, και τα Μαντεία απομένουν άφωνα, όπως τα μουσικά

όργανα χωρίς τον οργανοπαίκτη! (418 C) To "λάλον ύδωρ" είχε στερέψει

πολύ πριν τον τελευταίο (κατά την παράδοση) Δελφικό χρησμό...

Σε χρησμό του Μαντείου της Κλάρου, ερωτηθέντος του Μαντείου περί

θεού, ο Δαίμων απάντησε: "Αυτοφυής, αδίδακτος, αμήτωρ, αστυφέλικτος

(απαρασάλευτος), ούνομα μηδέ λόγωι χωρούμενος, εν πυρί ναίων, τούτο

Θεός· μικρά δε μερίς άγγελοι ημείς." (Παλατινή Ανθολογία)

Εμφανίσεις δαιμόνων είχαμε στα Ιερά Μυστήρια, αλλά τα εκεί

διαδραματιζόμενα ήταν αυστηρώς απόρρητα. Ο Τίμαρχος ο Αθηναίος

απεκάλυψε την εμπειρία του με τον δαίμονα του Τροφωνίου Μαντείου

και πέθανε λίγες ημέρες μετά. Στο Τροφώνιο ο δαίμων απεκάλυψε στον

Τίμαρχο ότι οι δαίμονες συνδέουν την ανθρώπινη ψυχή με την θεία πηγή

της, όπως ο αεραγωγός του δύτου τον δύτη με την ατμόσφαιρα

(Πλούταρχος, "Περί του Σωκράτους δαιμονίου"):

"Ολόκληρη η ψυχή του ανθρώπου προήλθε από τον Θείο Νουν. Μέρος της

αναμειγνυόμενο με τα πάθη της ύλης, αλλοιούται, αλλ' άλλο μέρος της

μάς κρατάει ψηλά το κεφάλι, να αναπνέομεν τον ελεύθερον αέρα, σαν

αεραγωγός επικοινωνών με το σκάφανδρο ανθρώπου που έχει καταδυθή στον

βυθό. Το μέρος λοιπόν που βρίσκεται στο υποβρύχιο σώμα ονομάζεται

"ψυχή". Ενώ γι' αυτό που δεν υπόκειται σε αλλοίωσι, οι πολλοί,

βλέποντάς το σαν ανταύγεια επί εσόπτρου, πιστεύουν ότι βρίσκεται μέσα

τους. Όσοι όμως διαισθάνονται σωστά, γνωρίζουν ότι τούτο ευρίσκεται

έξω απ' αυτούς και το αποκαλούν Δαίμονα."

Είδαμε ότι ο Πλάτων γράφει ("Νόμοι") ότι κατά την χρυσή εποχή

του Κρόνου, οι άρχοντες που διοικούσαν ήταν δαίμονες. Ολόκληρο το

Χρύσεον Γένος κατά τον Ησίοδο αποτελεί τους δαίμονες, ο δε Σωκράτης

υποστηρίζει ότι ο ενάρετος και σοφός άνθρωπος κάθε εποχής, με τον

θάνατό του ανέρχεται σε υψηλότερο επίπεδο ύπαρξης και γίνεται δαίμων.

Ετυμολογεί δε ο Πλάτων την λέξη ("Κρατύλος") από το δαήμων = σοφός,

συνετός. Για τις απόψεις του Πλάτωνος σχετικώς βλ. και "Φαίδων",

"Φαίδρος", "Πολιτικός", "Νόμοι" κ.ά.

Ο Ησίοδος γράφει ότι 30.000 είναι οι δαίμονες που φροντίζουν να

εφαρμόζεται ο Νόμος του Διός:

"τρις γαρ μύριοί εισιν επί χθονί πουλυβοτείρηι

αθάνατοι Ζηνός φύλακες θνητών ανθρώπων,

οι ρα φυλάσσουσιν τε δίκας και σχέτλια έργα

ηέρα εσσάμενοι, πάντη φοιτώντες επ' αίαν."

("Έργα και Ημέραι", 252-255)

Οι δαίμονες βρίσκονται, είπαμε, μεταξύ θεών και ανθρώπων. Αθάνατοι

όμως δεν είναι. Ο Πίνδαρος, βασιζόμενος στον Ησίοδο, υπολογίζει ότι

ζουν κατά μέσο όρο 9.720 χρόνια, πριν επιστρέψουν στις αγκάλες των

θεών. Ο δε Πίνδαρος θέλει τις νύμφες να ζουν όσο τα δένδρα.

("Περί των εκλελοιπότων χρηστηρίων", 415 D)

Είναι πασίγνωστον το "δαιμόνιον" του Σωκράτους. Ο δε Πυθαγόρας

εθεωρείτο "δαίμων της Σελήνης". Η Σελήνη ανήκει στους γήινους

δαίμονες, λέγει ο Σωκράτης. Τι να πει όμως κανείς για το δαιμόνιον του

Πλωτίνου και την εμφάνισή του, όπως την περιγράφει ο Πορφύριος! Με

την βοήθεια ιερέως της Ίσιδος, ο δαίμων του Πλωτίνου εμφανίστηκε

ενώπιον των παρισταμένων, οι οποίοι μετά δέους και τρόμου διεπίστωσαν

ότι δεν επρόκειτο καν περί δαίμονος αλλά περί θεού! (Εξ ου

συμπεραίνεται το όλως εξαίρετον της προσωπικότητος του Πλωτίνου, αφού

ως φύλακα δαίμονα είχε θεό.)

"’γγελοι θείοί τε και αγαθοί δαίμονες" (Πορφύριος). Ο Ευσέβιος

Καισαρείας στην "Ευαγγελική Προπαρασκευή" κατατάσσει τα ανώτερα όντα

σε θεούς, δαίμονες, ήρωες και ψυχές.

Άραγε η θεοποίηση του Χρυσού Γένους στις παραδόσεις οφείλεται μόνο

στις μνήμες για το υψηλότατο επίπεδο πολιτισμού στο οποίο είχε φτάσει

ο προκατακλυσμιαίος πολιτισμός; (Υπάρχει η άποψη ότι η προκατακλυσμιαία

θρησκεία ήταν βασικά μονοθεϊστική, με εξωτερική μορφή Ηλιολατρείας,

μονοθεϊσμός ανασυσταθείς μετακατακλυσμιαίως από τον (Β') Ερμή τον

Τρισμέγιστο.) Ή μήπως ο πολιτισμός αυτός είχε φτάσει σε τέτοιο

πνευματικό ύψος ώστε τα μέλη του ανήλθαν όντως σε ανώτερο επίπεδο

υπάρξεως; Ή και τα δύο; Δεν μπορώ να δώσω σαφή απάντηση.

:!: :!: :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 03, 2009 2:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

αννα μαρια έγραψε:
:!: :!: :!: :!: :!:

Και συνεχίζω: η μάγια στις γραφές τους αναφέρονται σε μια ημερομηνία το 2012, λέγοντας ότι τότε είναι που κλίνη ένας από τους πόλους αγνωστους για μας ηλιακούς κύκλους, το οποιο κρατα 13 bagtun = 26000 χρονια. Ποιος ενημέρωσε τους μάγια για κάτι τέτοιο, γιατί όπως είναι φανερό, ένας άνθρωπος από μονος του δεν μπορεί να υποψιαστεί στα λίγα χρονια ζωής του, ότι ναι ο ήλιος μας αλλάζει σταθερά κάθε 26000 χρονια...

Οι μάγια ξεκίνησαν την μέτρηση τους το 3113 και ένα χρόνο για τους μάγια = 360 μέρες αντί για 365 και κάτι που μετράμε εμείς, άρα εδώ έχουμε μια σημαντική διαφορα.

Η γη μας πλησιάζει σε μεγάλες φυσικές αλλαγές και μπορεί να υπάρξουν και διαφορα φυσικά φαινόμενα, όμως όσοι μιλάνε για καταστροφή και συγκεκριμένη ημερομηνία κάνουν λάθος, η μονη καταστροφή που πρέπει να συμβεί είναι αυτή του εαυτού μας, να πετάξουμε από πάνω μας το υλικό άνθρωπο και να αφήσουμε χορό για την ψυχή μας, εκείνη ξέρει τον τρόπο να επιστρέψει στη πηγή που είναι ο ένας Θεός, ο ΩΝ. :hearts:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 03, 2009 8:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Άβαταρ μέλους

Έχουμε δρόμο μπροστά και μπορούμε να τα καταφέρουμε μονο αν είμαστε μαζί, ο ένας πλάι στον άλλο, γιατί εμείς οι άνθρωποι λειτουργούμε μονο σαν σύνολο, μονο τότε αποκτούμε απίστευτες δυνάμεις. Όταν με το καλο το αντιληφθούμε αυτό όλη μας και ενώσουμε την ενέργεια μας μπορούμε να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η φράση αγαπάτε αλλήλους, είναι το κλειδί και έχει 2 όψεις, να αγαπάς τον άλλον πρέπει πρώτα να αγαπάς τον εαυτό σου, να του δώσεις την ευχέρεια να ενωθεί με το θείο, μετά βλέπεις καθαρά και αυτόματα αγαπάς τους πάντες και τα πάντα γιατί προέρχονται από τον Ένα όπως και εσύ.

Όσο για το 2012, είμαι επιφυλακτική, αισθάνομαι μέσα στην ψυχή μου ότι κάτι μεγάλο θα συμβεί για να μας αναγκάζει να ξυπνήσουμε από τον βαθύ ύπνο μας και να μας δείξει ότι η εχθροί μας δεν έχουν αίμα και σάρκα, δεν είναι άνθρωποι στην κυριολεξία και θέλουν να μας αφανίζουν. Αυτό το κάτι, θα μας ενώσει εναντια στο κοινό εχθρό, οποτε πρέπει να ετοιμαστούμε.
:hello: :hello:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 6:11 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ελπίζοντας να μη προσβάλλω το παρόν φορουμ
και το παρόν θέμα

http://www.afipnisis.gr/agora/viewtopic.php?f=70&t=718

Το φορουμ δεν είναι δικό μου
απλώς επειδή μου φαίνεται ότι ήρθε η ώρα της επωνυμίας
σας στέλνω το λινκ ..και όποιος έχει όρεξη καλώς.

και άλλα δύο <διαφωτιστικά> λινκ.
http://www.12830.gr/Forum/?topic=2448.msg42631#msg42631
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=125820

Άνθρωπος είμαι ..δεν δύναμαι να τα ξαναγράφω όλα.

Τσουκαλάς Ι. Δημήτριος

θεά Ήρα, θεά Εστία, θεά Δήμητρα, θεά Αφροδίτη, θεά Αθηνά, θεά Άρτεμις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 3:36 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Όχι μόνο δώδεκα .... αλλά στρατιές ολάκερες !
Και συ και πολλοί άλλοι που δεν δύναμαι να γνωρίζω.

Δε θέλω τίποτα συγκεκριμένο αλλά να...
Ήρθε η ώρα να αρχίσω να το κοινοποιώ
εκτός οικογενείας και κολλητών φίλων.

Το γιατί ...δε το γνωρίζω καθώς δε γνωρίζω το μέλλον.
Μαθαίνω όμως τις διάφορες αντιδράσεις των ανθρώπων
γιατί να σου πω την αλήθεια
γύρω μου , στο στενό μου περιβάλλον δηλαδή
είναι και αυτό που λέμε Σοδομα και Γομορα.

Οπότε ποια είναι η καλύτερη στρατηγική για να γνωρίσω και να το κοινοποιήσω σε αγνούς ως προς τη γνώση για μένα ανθρώπους.

Και ότι πιάσει ο καθένας.
Το παρακάτω τραγούδι έχει ....
Με την έννοια ότι έχω φταίξει και εγώ για πολλά
παρόλο που πιστεύω στις Μοίρες.
http://www.youtube.com/watch?v=k-thwis3 ... re=related
Κυρίως έφταιξα και φταίω για τη ντροπή !

Απλά το αφιερώνω.
Χαιρετώ προς το παρόν.

http://www.youtube.com/watch?v=k-thwis3 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Xhs5-HgO ... re=related
μόλις τώρα είχα ντεζαβου !
κάτι μου ήρθε με τα λινκ που έψαχνα !
http://www.youtube.com/watch?v=0B4L8C3oxQs
προσπαθώ να βρω <μια ώρα> αυτό που ψάχνω και δε μπορώ και θα σας γεμίσω με τραγούδια από τα αγαπημένα μου ...
http://www.youtube.com/watch?v=Yi979fzP ... re=related

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 4:05 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

jimakoskx έγραψε:
Όχι μόνο δώδεκα .... αλλά στρατιές ολάκερες !
Και συ και πολλοί άλλοι που δεν δύναμαι να γνωρίζω.

Λάθος... άλλο ήθελα να πω...
Εγώ είμαι μαθητής σου-σας.
Παρόλα ταύτα όλοι αλληλοσυμπληρωνόμαστε.

Όσο για το παρόν θέμα
...πάμε σε καλύτερες καταστάσεις (δε γνωρίζω αλλά νομίζω).

Αρκεί να είμαστε σε εγρήγορση, φιλοσοφία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 16, 2009 11:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Διακριθέν μέλος
Διακριθέν μέλος
Άβαταρ μέλους

Οταν πρωτοακουσα για την αφυπνιση ηταν μολις λιγοι μηνες πριν. Κυριολεκτικα βομβαρδισα καποια ατομα εδω μεσα δημοσια και με προσωπικα μηνυματα να μου εξηγησουν και να μου αναλυσουν ακριβως τι επροκειτο να γινει. Δεν καταλαβαινα τα περι αφυπνισης.

Τελικα διαπιστωσα πως τους ζητουσα να μου εξηγησουν το αυτονοητο, αυτο που ηταν μπρος στα ματια μου και δεν μπορουσα να δω.

Δυο οι δρομοι λοιπον

1. αυτος της καταστροφης λογω συσσωρευμενης κακης ενεργειας και κακομεταχειρισης του πλανητη

2. αυτος της εξελιξης και βελτιωσης των δυνατοτητων μας ως ανθρωπινα οντα. Μονο που για να κατευθυνθουμε εκει πρεπει να δρασουμε ολοι και αυτο θα επιτευγθει μεσω της αφυπνησης.

Αυτο το φορουμ αποτελει ενα μικρο ξυπνητηρι για οσους μπορουν να το ακουσουν. Τελικα δεν ειναι τυχαιο οτι βρεθηκαμε οσοι βρεθηκαμε εδω μεσα.

Θα επανελθω στο θεμα με περισσοτερες πληροφοριες για αναλυση. Πραγματα που καποια απο αυτα βλεπω πιο πανω εχει αναφερει το νεο μας μελος αννα μαρια (καλως ορισες κιολας). Φιλια σε ολους

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 18, 2009 12:48 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Εγω δεν πιστευω ουτε σε Μαγια ουτε σε Νοστραδαμο ουτε σε σεναρια σταρ τρεκ αλλα το αυτονοητο η γη κλεινει τον κυκλο της το 2012 και αρχιζει μια νεα ειδους ζωης. Απλα το2012 θα αρχισει η διαδικασια μετατοπισης των πολων της γης που ισως διαρκεσει και μια 20 ετια η 30 ετια ισως και παραπανω. Αυτα εν ολιγοις

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 22, 2009 7:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΟΧΗ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΥΓΕΙΑ ΟΣΟΙ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΕΚΕΙ!!! ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ!!! ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΝ!!! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 24, 2009 11:47 am 
Χωρίς σύνδεση
Νέο μέλος
Νέο μέλος

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΣΕΙΣΜΟΥΣ...... ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΡΥΒΟΜΑΙ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟ!!!

ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ??? ΑΠΟ ΤΙ??? ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟ ΝΑ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΣΩΖΕΙ!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ, ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΗ!!! ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΡΑ Η ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΒΑΣΕΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ, ΤΟ ΟΛΛΟΝ!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΙΜΩΡΙΑ, ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Η ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!

ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΜΕ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ!!!

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!!! :?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 61 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: